piątek, 6 listopada 2020 08:50

Sok znanej marki ma koronawirusa? Ile warte są testy na COVID? [VIDEO]

Autor Aleksandra Tokarz
Sok znanej marki ma koronawirusa? Ile warte są testy na COVID? [VIDEO]

Test antygenowy, obok testów PCR, ma być stosowany do stwierdzenia zakażenia koronawirusem. Ma pomóc między innymi w szybszej diagnostyce pacjentów na SOR-ach. Ile jednak warte są testy antygenowe?

-Dzięki szybkim testom antygenowym będziemy mogli w szpitalach szybko odróżnić pacjenta zakażonego koronawirusem od pacjentów, którzy nie są zakażeni – informował prof. Andrzej Horban z Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych.

Na filmie, który krąży w sieci test antygenowy jest … testowany. Co z niego wynika? Sok znanej marki ma koronawirusa? Zobaczcie sami.

Zacznijmy od tego, że ratownik medyczny nie jest osobą, która jest dedykowana do wykonywania jakichkolwiek testów laboratoryjnych. Nie ma prawa ich ani wykonywać, a tym bardziej nie ma prawa ich autoryzować. Wideo to należy traktować wyłącznie w kategorii komedii – tłumaczy w naTemat wirusolog dr. hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Wirusolog zaznaczył, że najbardziej istotną rzeczą, która może wpływać na wiarygodność badania, jest pH, które w przypadku soku jabłkowego będzie wynosiło około 4.

pH śliny i wydzieliny błon śluzowych waha się w granicach ok. 6,8-7,4 i do wartości takiego pH optymalizowane są wszystkie bufory elucyjne do testów antygenowych. To jest na takiej zasadzie, jakby ktoś włożyłby czerwoną kapustę do kwasu i zdziwiłby się, że nastąpi zmiana zabarwienia – wyjaśnił.

Dr Dzieciątkowski stwierdził też, że nie można wykluczyć sytuacji, w której ratownik jest "dodatni". – Osoba ta przepłukała usta sokiem jabłkowym i również z jego śliną do próbki mógł dostać się koronawirus – podkreślił.

koronawirus najnowsze informacje

inf. naTemat, fot. shutterstock.com

Polska

Polska - najnowsze informacje