środa, 26 kwietnia 2023 09:55

W Gorlicach powstanie arboretum imienia Magdy Gessler? "Zna to miejsce jak mało kto"

Autor Patryk Trzaska
W Gorlicach powstanie  arboretum imienia Magdy Gessler? "Zna to miejsce jak mało kto"

Czy w Gorlicach powstanie arboretum z Aleją Parkową im. Magdy Gessler w Pałacu w Gorlicach? Brzmi jak żart, jednak to możliwe. Jeden z mieszkańców założył już nawet specjalną zrzutkę. "Nasza zbiórka jest skierowana do ludzi, których chcieliby się wpisać historię pałacu" – czytamy w opisie zbiórki.

Arboretum jest to miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz zwykle prowadzi się badania nad nimi. Przy arboretach działają często placówki naukowe badające morfologię, anatomię, ekologię, fizjologię i genetykę roślin drzewiastych oraz możliwości aklimatyzacji gatunków obcych.

Takie właśnie miejsce miałoby powstać w Gorlicach, a dokładnie wokół Pałacu Długoszów. Pałac powstał 100 lat temu, gdy jego właścicielem został Władysław Długosz. Zyskał wówczas charakter reprezentacyjny, a funkcje gospodarcze majątku zeszły na dalszy plan. Secesyjny pałac jest usytuowany na stromej skarpie opadającej w stronę rzeki Sękówki i drogi. Wybudowany na podstawie projektu wiedeńskiego atelier architektonicznego Fellnera i Helmera, znanego z planów przebudowy teatru zamkowego w Łańcucie czy pałacu Goetzów w Okocimiu. Zachwyca ciekawą bryłą, owalnymi lukarnami, mansardowymi dachami oraz sięgającymi niemal posadzek oknami. Z bogactwem form architektonicznych pałacu doskonale komponuje się bogato zdobiona elewacja oraz wystrój wnętrza – jasne, przestronne pokoje, wielki hol wejściowy, schody o drewnianej balustradzie, sala balowa, piękne piece kaflowe i kominki. Równocześnie z pałacem zaprojektowana została architektura ogrodowa i układ parkowy, projektu Arnolda Röhringa. W przypałacowym parku stoją kamienne rzeźby ogrodowe, dzieła lwowskiego rzeźbiarza Piotra Wojtowicza.

W celu utworzenia arboretum powstała już nawet zbiórka. Inicjatorzy potrzebują 58 tysięcy złotych. "Nasza zbiórka jest skierowana do ludzi, których chcieliby się wpisać historię pałacu. Możecie razem z nami wybudować Arboretum, które przez kolejne lata uświetni Pałac w Gorlicach." – pisał inicjator projektu – Grzegorz Schabiński.

Miejsce miałoby nosić imię Magdy Gessler – restauratorki, autorytetu kulinarnego oraz gwiazdy telewizyjnych show. Jak uważa inicjator projektu jest, to odpowiednia osoba, ze względu na swoją ogromną znajomość Pałacu Długoszów. Schabiński, który występował kiedyś w "Kuchennych Rewolucjach" prowadzonych przez Magdę Gessler założył zrzutkę na ten cel. "Głównym celem działań jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego poprzez kontynuację prac konserwatorskich w zabytkowym parku przy pałacu Długoszów w Gorlicach z zamierzeniem dalszego udostępniania parku mieszkańcom i osobom przyjezdnym." – czytamy w opisie zbiórki.

Każdy, kto wpłaci na zbiórkę wyższą kwotę, może liczyć na specjalne wyróżnienie. Za wpłatę wysokości stu złotych można otrzymać zaproszenie dla dwóch osób do zwiedzania Pałacu Długoszów. Z kolei za cegiełki w formie nagród, można otrzymać drzewko z własnym imieniem.

Obecnie na internetowym koncie zbiórki jest niecały procent wymaganej zbiórki.

fot. Zrzutka.pl/Wikimedia Commons - Artur Andrzej

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka