wtorek, 26 stycznia 2021 07:29

W Tarnowie powstanie miejska winnica. Kiedy pierwsze, lokalne wina?

Autor Aleksandra Tokarz
W Tarnowie powstanie miejska winnica. Kiedy pierwsze, lokalne wina?

W Tarnowie powstanie największa w Polsce miejska winnica. Pomysł nabiera realnych kształtów, gdyż Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, wygrało ogłoszony przez samorząd Tarnowa przetarg na dzierżawę siedmiohektarowego terenu w mieście. Jej założenie potrwa dwa lata. Pierwszych win będzie można spróbować w 2025 roku.

O stworzeniu w Tarnowie winnicy mówiło się już od dość dawna, koncepcja zrodziła się w gronie władz miejskich, z podobną wyszli podtarnowscy winiarze zrzeszeni w Małopolskim Stowarzyszeniu Winiarzy i w drugiej połowie ubiegłego roku prezydent Roman Ciepiela postanowił, iż na ten cel przeznaczony zostanie siedmiohektarowy teren w Gumniskach, gdzie dawniej mieściła się winnica książąt Sanguszków. Na wieloletnią dzierżawę terenu rozpisany został przetarg, wygrało go Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, które jako jedyne wyraziło zainteresowanie zbudowaniem winnicy

Według wstępnych planów winiarzy na południowym stoku terenu przy dawnym pałacu Sanguszków na siedmiu hektarach zasadzonych zostanie 31,5 tysiąca krzewów winorośli, co oznacza, że miejska winnica będzie jedną z największych winnic w Małopolsce. Działacze stowarzyszenia winiarzy mówią o potencjale produkcyjnym 30 tysięcy butelek wina rocznie! Prowadzeniem winnicy zajmą się winiarze z ENOTarnowskie, zrzeszeni w Małopolskim Stowarzyszeniu Winiarzy.

Właścicieli tarnowskich dyskotek czekają kary?
W sobotę, mimo obowiązujących obostrzeń, otwarte zostały trzy tarnowskie dyskoteki. W lokalach, oprócz wielu młodych tarnowian, pojawili się także Policjanci i przedstawiciele Sanepidu. - W związku z tym, że właściciele trzech klubów w Tarnowie zamieścili na stronach portali społecznościowych infor…

- Chcielibyśmy, aby ta miejska winnica była częścią planowanego do uruchomienia w Tarnowie Małopolskiego Centrum Winiarstwa. Obok terenu, który wydzierżawili winiarze, jest stary spichlerz, w którym mogłyby znaleźć się sale wystawowe, warsztatowe, winoteka, gdzie mogłyby się odbywać pokazy winiarskie i degustacje. To wszystko oczywiście w ramach coraz bardziej modnej enoturystyki. Byłoby to świetne turystyczne uzupełnienie remontowanego parku Sanguszków i jego otoczenia – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. – Chcemy tym spichlerzem też zainteresować winiarzy lub inne osoby i instytucje.

Według informacji uzyskanych od winiarzy, założenie winnicy potrwa dwa lata, a pierwszych win z Tarnowa skosztować będzie można w 2025 roku. - W winnicy zasadzone zostaną najpopularniejsze w Polsce i charakterystyczne dla polskiego winiarstwa szczepy winorośli. Z białych m.in. Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, z czerwonych Rondo, Regent czy Marechal Foch, ale także klasyczne vitis vinifery, jak Riesling czy Pinot Noir - mówi Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje