niedziela, 20 czerwca 2021 07:17

Ważne informacje dla podróżnych. Zmieniają się zasady podróżowania pociągami

Autor Aleksandra Tokarz
Ważne informacje dla podróżnych. Zmieniają się zasady podróżowania pociągami

Wraz z początkiem wakacji, czyli z dniem 26 czerwca, zmienią się zasady podróżowania pociągami. Jak poinformowała spółka PKP Intercity, pociągi będą mogły przewozić w wakacje więcej osób. Zniesiony zostanie bowiem limit zajętości w wysokości 100 proc., a w składach i wagonach będzie można podróżować także bez rezerwacji miejsca siedzącego.

26 czerwca 2021 roku, zgodnie z przepisami prawa, zniesione zostaną limity zajętości miejsc w transporcie publicznym. Jak zaznacza PKP Intercity, obowiązkowa rezerwacja miejsc będzie nadal wymagana w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych - Pendolino, Flirt lub Dart. - Ze względu na swoją konstrukcję nowoczesne składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku składów zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami - czytamy w komunikacie. Jak dodano, wprowadzane rozwiązanie jest wynikiem obserwacji i analiz zebranych przez przewoźnika podczas pandemii, których celem jest zapewnienie możliwości podróżowania jak największej liczbie osób przy jednoczesnym wysokim komforcie i bezpieczeństwie przejazdu.

Jak zaznaczono, w okresie wakacyjnym PKP Intercity będzie kłaść szczególnie duży nacisk na obserwację i analizę frekwencji w swoich pociągach, szczególnie tych zestawionych z wagonów. - Widząc zwiększone zainteresowanie konkretnymi połączeniami, przewoźnik w miarę możliwości będzie podejmował decyzje o wzmocnieniu pociągów dodatkowymi wagonami i ich dostosowaniu do bieżącego obłożenia. Jednocześnie PKP Intercity zachęca do wcześniejszego planowania podróży - napisano.

W pociągach wciąż obowiązywał będzie nakaz zakrywania ust i nosa. Jak poinformowano, kierownicy pociągów i konduktorzy nadal będą korzystać ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej - maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. - Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów niezmiennie będzie odbywać się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych - podano.

Jak poinformowano, wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. Od marca 2020 roku do końca maja 2021 roku przewoźnik wykonał już 456 tys. dezynfekcji i blisko 20 tys. dezynfekcji metodą zamgławiania.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/pixabay

Małopolska - najnowsze informacje