niedziela, 21 stycznia 2024 08:48

Nietypowa licytacja Wawelu dla WOŚP! Będzie można zwiedzić ukryte dotąd miejsce

Autor Katarzyna Domagała
Nietypowa licytacja Wawelu dla WOŚP! Będzie można zwiedzić ukryte dotąd miejsce

Zamek na Wawelu dołączył do licytacji na rzecz 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ten, kto wylicytuje najwyższą kwotę, będzie mógł zwiedzić niedostępne dotąd dla turystów miejsce - strych zamkowy, z którego można podziwiać zabytkowy dach, jak również panoramę miasta. Jak czytamy w zapowiedziach, po zabytkowym strychu będzie oprowadzać sam dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu - Andrzej Betlej.

Cztery osoby, które wygrają licytację, będą mogły uczestniczyć w zwiedzaniu zabytkowego strychu Zamku Królewskiego na Wawelu. Dotąd był to obszar zamknięty dla zwiedzających. To stamtąd rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Kraków.

W mediach społecznościowych Zamku Królewskiego na Wawelu opublikowano niedawno informację o ruszającej licytacji na rzecz 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obserwatorzy zareagowali na zdjęcia strychu ogromnym zainteresowaniem i aprobatą.

Tutaj można znaleźć licytację.

Strych Zamku Królewskiego na Wawelu / Fot.: Zamek Królewski na Wawelu

Unikalna zabytkowa technika

Konstrukcja stalowa dachu sięga XX wieku i jest przykładem zabytkowej techniki. Od lat budzi zainteresowanie ekspertów ze względu na swą unikalność. To pierwsza w Polsce metalowa więźba dachowa o takiej skali, powstała w 1905 r. po odzyskaniu zamku z rąk austriackich. Opracowano wówczas specjalną konstrukcję inspirowaną okresem renesansu.

Mamy do czynienia z jednym z najbardziej fascynujących zabytków techniki. Konstrukcja, jej rozpiętość, sposób montażu mogą przypominać wielkie hale dworcowe z początku XX w., np. we Wrocławiu czy w Dreźnie – tłumaczy prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Strych Zamku Królewskiego na Wawelu / Fot.: Zamek Królewski na Wawelu

Źródło: Zamek Królewski na Wawelu

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka