piątek, 2 października 2020 12:27

Zatrzymano czterech obywateli Sri Lanki. Granicę w Muszynce przekroczyli wbrew przepisom

Autor Aleksandra Tokarz
Zatrzymano czterech obywateli Sri Lanki. Granicę w Muszynce przekroczyli wbrew przepisom

W minioną niedzielę służba dyżurna Placówki SG w Tarnowie została poinformowana przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Krynicy-Zdrój o wypadku samochodowym z udziałem cudzoziemców. Jak się okazało, obywatel Ukrainy kierujący samochodem osobowym marki Chrysler Cruis, którym podróżowali obcokrajowcy, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowy przepust, na skutek czego pojazd uległ spaleniu.

Strażnicy graniczni udali się na miejsce zdarzenia, gdzie zespoły ratownictwa medycznego udzieliły poszkodowanym pomocy medycznej, a następnie przetransportowały ich do jednostek medycznych w Krynicy-Zdroju, Nowym Sączu oraz Tarnowie, dwóch z nich z udziałem LPR.

W związku z podejrzeniem, że  poszkodowanymi mogli być cudzoziemcy spoza strefy Schengen, na miejsce zdarzenia oraz do szpitali skierowano funkcjonariuszy SG z Placówki w Tarnowie. Po przeprowadzeniu kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski zatrzymano 4 mężczyzn - obywateli Sri Lanki.

Ustalono, że w dniu 27 września 2020 roku w miejscowości Muszynka (powiat nowosądecki) cudzoziemcy przekroczyli wbrew przepisom granicę Rzeczypospolitej Polskiej ze Słowacji do Polski poruszając się samochodem osobowym, nie posiadając dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Mężczyznom przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 264 § 2 Kodeksu karnego (przekroczenie wbrew przepisom granicy RP z użyciem przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami).

Podczas przesłuchania cudzoziemcy przyznali się do zarzucanego im przestępstwa oraz poddali się dobrowolnie karze. Jednocześnie wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania ich do powrotu.

Postanowieniami Sądu Rejonowego w Tarnowie 4 obywateli Sri Lanki zostało umieszczonych w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim, celem prowadzenia dalszej procedury identyfikacyjnej oraz zabezpieczenia czynności administracyjnych.

Wobec kierującego pojazdem obywatela Ukrainy czynności prowadzi Komisariat Policji w Krynicy-Zdroju.

inf./fot. KOSG

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje