środa, 16 grudnia 2020 13:29

Zmiany na egzaminach maturalnym i ósmoklasisty! MEN wydał decyzję

Autor Aleksandra Tokarz
Zmiany na egzaminach maturalnym i ósmoklasisty! MEN wydał decyzję

-Podpisałem rozporządzenie dot. zmian w 2021 r. Wszystko robimy w sposób wcześniej zaplanowany, zgodnie z harmonogramem - mówił szef MEN Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej. - To zmiana jednorazowa. Formuła będzie prostsza, określiliśmy też jasne wymagania egzaminacyjne. Ruszyły też już kaskadowe szkolenia dla nauczycieli, by przygotować kadrę do egzaminów.

-Nie będzie egzaminów ustnych z matur - zapowiedział szef MEN. - Nie będzie też obowiązku przystąpienia do egzaminu w formie rozszerzonej.

Do matury ustnej, podobnie jak w 2020 roku przystąpić będą mogli absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

W przypadku matury rozszerzonej także pozostanie taka możliwość. Egzaminy ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Zmiany obejmą także egzamin ósmoklasisty, gdzie ograniczono wymagania. Z listy lektur obowiązkowych wykreślono „tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza, ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i stereometrii, a także wykreślono z listy środków gramatycznych z języka angielskiego czas past perfect oraz mowę zależną.

Małopolska - najnowsze informacje