środa, 23 grudnia 2020 08:32

Prezydent Duda: „Jestem gotów się zaszczepić. Tego wymaga zdrowy rozsądek”

Autor Aleksandra Tokarz
Prezydent Duda: „Jestem gotów się zaszczepić. Tego wymaga zdrowy rozsądek”

-Jestem gotów się zaszczepić i wezmę udział Narodowym Programie Szczepień. Uważam, że tego wymaga w tej sytuacji zdrowy rozsądek - powiedział wczoraj prezydent Andrzej Duda.

Szczepionka przeciw Covid-19 była głównym tematem rozmów z prezydentem w Polsat News. - Szczepionka - jak na razie - jest rozprowadzana już w kilku krajach i wydaje się, że dzisiaj jest ona jedyną szansą na to, żebyśmy pokonali pandemię koronawirusa - mówił prezydent.

Jak podkreślił, rozmawiał z wieloma ekspertami i lekarzami, m.in. prof. Andrzejem Horbanem, prof. Krzysztofem Simonem i prof. Jarosławem Pinkasem. - Przekonanie ekspertów jest powszechne, że jedynie szczepionka jest dzisiaj tym sposobem, który pozwoli nam zażegnać pandemia koronawirusa najszybciej jak to jest możliwe - przekonywał.

Prof. Horban o powikłaniach po szczepionce: „Będziemy wiedzieli za czas jakiś, jaki będzie odsetek tych ciężkich”
Prof. Andrzej Horban w Radiu Zet tłumaczył, że na podstawie dotychczasowych badań można powiedzieć, że ciężkie objawy niepożądane szczepień na COVID „jeżeli w ogóle są, są bardzo rzadkie”. - Tak Bogiem a prawdą, my dopiero będziemy wiedzieli za czas jakiś, jaki będzie odsetek tych ciężkich powikłań …

Prezydent przypomniał, że chorobę ma już za sobą i chociaż nie miał bardzo poważnych symptomów i, w jego przypadku, nie było zagrożenia zdrowia bądź życia, przez kilka tygodni był osłabiony i wyraźnie czuł, ze nie była to zwykła grupa.

Zapytany, czy sam zaszczepi się publicznie przeciwko Covid-19 odparł - Jestem gotów się zaszczepić, oczywiście i wezmę udział Narodowym Programie Szczepień - deklaruje to jasno i wyraźnie.

Zauważył, że "jest tylko kwestia, w jakiej kolejności będą szczepieni ozdrowieńcy". - Jeżeli będzie tylko taka możliwość, bez odbierania tej szczepionki komuś bardziej potrzebującemu, oczywiście, że się zaszczepię dlatego, że uważam, że tego wymaga w tej sytuacji zdrowy rozsądek - podkreślił Duda.

-Musimy powrócić na normalną drogę funkcjonowania i rozwoju. To jest niszczące dla nas jako państwa, to jest niszczące dla nas jako społeczeństwa ta pandemia koronawirusa. Musimy jak najszybciej się jej pozbyć i uczynić wszystko, żeby ją jak najszybciej zniwelować - mówił.

Czy szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem? - Jeżeli spojrzymy na to jak na sprawę państwową, a jak patrzę, choć chce bardzo mocno podkreślić - szczepienie jest nieobowiązkowe, absolutnie nieobowiązkowe, to nie jest szczepienie przymusowe. W tym sensie przenośni, że chodzi o ratowanie gospodarki, że właśnie chodzi o stabilizację państwa, że chodzi o powrót państwa na normalne tory, można powiedzieć, że w jakimś sensie jest to patriotyczny obowiązek - powiedział Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień uda się pokonać koronawirusa. - Mam nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy kolejnego 2021 roku się to stanie i w drugiej połowie roku już będzie mogli poważnie myśleć o normalnym, prawdziwym rozwoju i że będzie to też dla nas taki czas, kiedy wszyscy z entuzjazmem pójdziemy w powrót do tego normalnego życia - mówił.

fot. KPRP

Polska

Polska - najnowsze informacje