piątek, 23 lipca 2021 13:49

Balustrady i elementy do balustrad

Autor Tomasz Stępień
Balustrady i elementy do balustrad

Balustrady budowlane i elementy do balustrad, takie jak barierki czy poręcze są niezbędnym wyposażeniem każdego balkonu i schodów. Głównym zadaniem balustrad jest uchronienie ich użytkowników przed niebezpieczeństwem upadku. Elementy do balustrad, oprócz swojej funkcjonalności, korzystnie wpływają także na estetykę pomieszczenia czy przestrzeni, w której zostały wykorzystane.

Elementy do balustrad niezbędne do stworzenia kompletnej konstrukcji

Do stworzenia kompletnej balustrady potrzebnych jest kilka istotnych komponentów. Podstawowe elementy do balustrad to: słupki nośne, poręcze i wypełnienia. Słupki to części, które zapewniają stabilność całej konstrukcji. Do nich mocuje się poręcz i wypełnienie. Poręcz służy głównie do opierania rąk, dlatego musi być dobrze wykończona, by nie stanowiła przeszkód w wygodnym użytkowaniu. Wypełnienie wpływa na bezpieczeństwo i stanowi największą ozdobę balustrady. W zależności od projektu i przeznaczenia może być wykonane ze szkła, stalowych prętów, linek, poliwęglanu, żeliwa lub drewna.

Rodzaje balustrad i technologie ich wykonania

Balustrady montuje się zarówno wewnątrz - najczęściej przy schodach, a także na zewnątrz - na balkonach i tarasach. Ze względu na swoją praktyczną rolę, elementy do balustrad zewnętrznych powinny być trwałe i solidne, by w efekcie mogły zagwarantować niezawodność i długotrwałą żywotność. Dlatego też, do ich wykonania używa się najczęściej stali nierdzewnej - wykazującej niską podatność na korozję lub stali kwasoodpornej - odpornej na niekorzystne warunki środowiskowe i wahania temperatur.

Klasyczne balustrady zbudowane są z pionowych elementów nazywanych tralkami. Mogą być wykonane z metalu, drewna, kamienia lub betonu. Połączone są ze sobą od góry przy pomocy poręczy. Spotkać się można także z nietypowymi balustradami, które wyposażone są w konstrukcyjne i niekonstrukcyjne elementy do balustrad. Te drugie pełnią zazwyczaj rolę ozdobną, jednak mogą także zwiększać wygodę użytkowania. Kolejnym rodzajem balustrad są te nazywane pełnymi. To rozwiązania murowane z cegły lub betonu - wykończone poręczą lub parapetem.

Czym kierować się podczas wyboru balustrady?

Rodzaj balustrady powinien być odpowiednio dopasowany do wymagań obiektu budowlanego, charakteru i wystroju budynku - zarówno wewnątrz, jak i również na zewnątrz, a także funkcji, jakie ma spełniać balustrada. Wybór odpowiedniej balustrady i elementów do balustrady warto dokładnie przemyśleć, gdyż ostatecznie pozwolą one uzyskać pełne bezpieczeństwo, a także osiągnąć wysokie walory użytkowe i wizualne.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje