niedziela, 25 lutego 2024 09:40

Barbara Nowak znów wszczyna konflikt. Chodzi o jej następczynię

Autor Katarzyna Domagała
Barbara Nowak znów wszczyna konflikt. Chodzi o jej następczynię

Barbara Nowak po tym, jak została odwołana ze stanowiska małopolskiego kuratora oświaty, nie szczędzi komentarzy pod adresem obecnych działań ws. systemu edukacji w kraju i Małopolsce. Tym razem postanowiła mocno skrytykować swoją następczynię, która, przypomnijmy, z kuratorium została zwolniona właśnie za czasów Nowak. Jaki jest powód?

Barbara Nowak swoją "walkę" z polskim systemem edukacji i jego krytykę rozpoczęła wokół słynnego już spektaklu "Dziady" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Odradzała ona wówczas uczestniczenie w spektaklu uczniom i nauczycielom, za co chwalił ją minister Czarnek. Zaznaczmy, że oboje spektaklu nie widzieli.

Nowak nie przestaje krytykować

Po odwołaniu Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiego kuratora oświaty, była już kuratorka nie zaprzestała zajmować się sprawami polskiego systemu szkolnictwa. Ochoczo komentuje wiele spraw, szczególnie w swoich mediach społecznościowych.

“Kurator to nie prokurator”. Barbara Nowak oficjalnie odwołana [WIDEO]
Barbara Nowak, dotychczasowa kurator oświaty w Małopolsce, została formalnie odwołana ze stanowiska.

Ostatnio postanowiła skrytykować Gabrielę Olszowską, która obecnie pełni obowiązki małopolskiego kuratora oświaty na podstawie wygranego konkursu.

To ona zastąpi Barbarę Nowak. Rozstrzygnięto konkurs na kuratora
Gabriela Olszowska, która po odwołaniu Barbary Nowak pełniła obowiązki kuratora oświaty w Krakowie, pozostanie na tym stanowisku.

Olszowska bowiem zdecydowała, aby na licytację WOŚP przeznaczyć scenariusz "Dziadów" Kleczewskiej, jak również powołać specjalistkę ds. polityki równościowej, Sylwię Rapicką. Ta ma pomagać uczniom, którzy czują się w szkołach prześladowani ze względu na orientację seksualną, wyznanie, pochodzenie etniczne czy status społeczno-ekonomiczny. Barbara Nowak tak odniosła się do sprawy:

Rodzice! Powołana przez nową Kurator Oświaty w Krakowie specjalistka ds. równościowych, była asystentka Anny Grodzkiej, poszukuje uczniów o różnych orientacjach seksualnych. Koniec z równością uczniów, teraz segregacja! Zadeklarujesz uczniu inną orientację seks, zyskasz wsparcie! — napisała w swoich mediach społecznościowych Nowak.

Wcześniej Barbara Nowak krytykowała również zmiany w kanonie lektur szkolnych. Nie podobało jej się m.in., że na liście obowiązkowych pozycji literackich znajdą się wiersze Wojciecha Wencela. Tak skomentowała tę sprawę:

Przeszkadza i uwiera miernoty wszystko, czego się boją, a z pięknem i polskością im nie po drodze, twórczość wskazująca na Polskę i Boga zagraża planowi eurokołchozu. Wróci pan wraz z Polską wolną od zaprzaństwa - pisała.

Zaznaczmy, że obecnie p.o. małopolskiego kuratora oświaty Gabriela Olszowska pracowała już w kuratorium małopolskim, lecz pracę straciła. Chodziło o konflikt z rodzicem oraz o "uchybienia godności zawodu nauczyciela poprzez kierowanie szkołą z ukrycia w trakcie zawieszenia". Olszowska odwołała się do sądu pracy, który przyznał jej rację. Z wykształcenia jest polonistką, byłą dyrektorką Gimnazjum nr 2 w Krakowie i nauczycielką w szkole sportowej.

Fot. główne: Silar (Wikipedia)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka