poniedziałek, 12 kwietnia 2021 13:10

Będą kolejne zmiany w programie szczepień? „Wpłynęły prośby od kilkudziesięciu instytucji”

Autor Aleksandra Tokarz
Będą kolejne zmiany w programie szczepień? „Wpłynęły prośby od kilkudziesięciu instytucji”

- Wpłynęły do mnie prośby od kilkudziesięciu instytucji o przyspieszenie szczepień dla tych grup. W przypadku 17 instytucji zostały wydane opinie negatywne, a dla 5 grup skierowałem prośbę do Ministerstwa Zdrowia o możliwość szczepienia w trybie priorytetowym – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Dziś rozpoczęła się rejestracja osób urodzonych w 1962 r.

Priorytetowo mieliby zostać potraktowani dyspozytorzy ratownictwa medycznego i centrum powiadamiania, pracownicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Centrum e-Zdrowia (instytucji odpowiadającej za obsługę informatyczną wszystkich procesów realizowanych w ramach resortu zdrowia) czy instytucji dostarczających tlen do szpitali. - Pracownicy tych instytucji będą w najbliższych dniach zaszczepieni, żeby zapewnić ciągłość procesu szczepień w Polsce - poinformował Dworczyk. Jak dodał, dotyczy to 1800 osób.

- Mamy wykonanych już 7,7 mln szczepień I i II dawką. W zeszłym tygodniu przekroczyliśmy w ciągu 7 dni 1 milion szczepień - to dowód na to, że przyspieszamy z Narodowym Programem Szczepień. W tym tygodniu również zamierzamy wykonać tyle szczepień – mówił Dworczyk.

Jak poinformował szef KPRM w ostatnich 10 dniach na konkretne terminy zapisało się ponad 900 tys. osób powyżej 60. roku życia. - To nam daje bardzo dobre wyniki. W grupie osób powyżej 70 roku życia łącznie zaszczepionych lub zarejestrowanych jest już ponad 70%. Natomiast jeśli chodzi o osoby w wieku 60-69 to łącznie zaszczepionych lub zarejestrowanych jest ponad 51%. Namawiamy wszystkich do rejestracji - mówił. Dziś rozpoczęła się rejestracja osób urodzonych w 1962 r. Do tej pory zarejestrowało się ok. 64 tys. osób. Do końca maja wolnych jest łącznie 1,5 mln terminów.

Szykuje się luzowanie obostrzeń. Co nas czeka?
Zamknięte galerie handlowe, restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, żłobki oraz przedszkola. Nauka zdalna w szkołach, a działalność obiektów sportowych ograniczona do sportu zawodowego. To nasza teraźniejszość. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Do końca miesiąca wypracowane mają zostać precyzyjne zasady prowadzenia szczepień w zakładach pracy. Pilotaż tych szczepień planowany jest na połowę maja. 15 kwietnia ma zostać natomiast uruchomiony pierwszy punkt drive thru.

Jak przypomniał Michał Dworczyk, w najbliższą środę do Polski trafi pierwsza dostawa szczepionek Johnson&Johnson. Będzie to blisko 120 tys. dawek.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje