czwartek, 25 lutego 2021 12:41

Czas na nowy dąbrowski rynek. Ale jaki?

Autor Aleksandra Tokarz
Czas na nowy dąbrowski rynek. Ale jaki?

Jesienią ubiegłego roku oddano do użytku obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej, która wyprowadziła ruch tranzytowy poza centrum miasta. Tym samym został spełniony jeden z głównych warunków umożliwiających długo oczekiwany przez mieszkańców remont dąbrowskiego rynku.

- Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej zgłosił to przedsięwzięcie (pn. Przywrócenie witalności przestrzeni publicznej Rynku Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej) do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. Oczekując na rozstrzygnięcie tego naboru pragniemy zapytać mieszkańców o ich sugestie i propozycje, dotyczące przyszłego wyglądu i funkcjonalności dąbrowskich plant – informuje samorząd.

Dla dąbrowskiego rynku opracowano ponad 10 lat temu projekt zagospodarowania, przewidujący m.in. utwardzenie znacznej jego części płytami kamiennymi i kostką imitującą stary bruk, budowę kawiarni w kształcie małej rotundy z parasolami, gdzie będzie można przysiąść, odpocząć i wypić kawę. Uwzględniając historyczną funkcję rynku przewidziano rzeźby z mosiądzu przedstawiające ludzi stojących przy studni, nabierających wodę i gawędzących, fontannę z “nosiwodą” oraz zaprzęg konny z wozem pełnym kwiatów.

Marsz o Wolność w Tarnowie. „Lockdown w żaden sposób nie pomaga w walce z koronawirusem”
Małopolski Marsz o Wolność w sobotę przeszedł ulicami Tarnowa. Wśród haseł pojawiły się te o fałszywej pandemii czy zaprzestaniu segregacji sanitarnej.

- Dla przesłonięcia widoku zielonego bloku mieszkalnego, który architektonicznie raczej nie pasuje do zabudowy historycznej, zaplanowano lokalizację zadaszonego wejścia na rynek, które również może pełnić rolę sceny w czasie imprez okolicznościowych oraz stragany do sprzedaży pamiątek - dodaje samorząd.

Od czasu opracowania projektu upłynęło już wiele lat, zmieniły się oczekiwania mieszkańców, potrzeby i wymagania dotyczące przestrzeni ogólnodostępnych. Wzrosła też świadomość dotycząca maksymalizacji przestrzeni zielonych w miastach. Dlatego też Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej przypomina proponowane wówczas warianty zagospodarowania, zwracając się równocześnie z prośbą o sugestie mieszkańców oraz propozycje nowych rozwiązań projektowo – urbanistycznych modernizacji Rynku w Dąbrowie Tarnowskiej.

- Wydaje się, że na nowym rynku oprócz kawiarni powinno się też znaleźć miejsce na stanicę rowerową umożliwiającą odpoczynek rowerzystów i spożywania posiłków, parkowanie rowerów w centrum miasta oraz obsługi potencjalnych turystów. Stanicę można by funkcjonalnie połączyć z kawiarenką internetową i biurem turystycznym powiśla dąbrowskiego. Pod dyskusję mieszkańców poddajemy propozycję zastąpienia projektowanej fontanny „woziwoda” (z wiadrami) na przestrzenną fontannę płaską z kaskadowo włączanymi strumieniami wody. W sezonie zimowym taka przestrzeń mogłaby być adaptowana na „tymczasowe” lodowisko - informują władze miasta.

Mile widziane są nie tylko opisy „rynku marzeń” ale też szkice, rysunki czy też propozycje „dobrych praktyk” z innych miast. Pomysły przesłane mają zostać na adres dabrowskirynek@gmail.com. Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej oczekuje na propozycje do końca marca.

fot. UM Dabrowa Tarnowska

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje