wtorek, 7 lipca 2020 14:47, aktualizacja 4 lata temu

Tragiczny monodram polityczny, czyli eseje „Teby – Smoleńsk – Warszawa" Dariusza Karłowicza

Autor Mirosław Haładyj
Tragiczny monodram polityczny, czyli eseje „Teby – Smoleńsk – Warszawa" Dariusza Karłowicza

Najnowszy zbiór publicystyki Dariusza Karłowicza „Teby – Smoleńsk – Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki”, to podróż nie tylko w przestrzeni, ale także w czasie. Antyczne Teby, kresowy Smoleńsk II Rzeczypospolitej naznaczony świeżą traumą sprzed dekady i położona w sercu Polski, jak najbardziej współczesna Warszawa, stolica życia politycznego. Powyższe lokacje, wydają się być zbyt mocno od siebie odległe nie tylko przestrzenie ale także czasowo, by możliwe było ich zbliżenie. Polski filozof udowadnia jednak, że można nie tylko wyciągnąć dla nich wspólny mianownik, ale również złączenie je na stałe. Nowa książka Dariusza Karłowicza od dziś w sprzedaży!

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie jest to książka o katastrofie Smoleńskiej. Choć wątek ten jest obecny (ale raczej jego złowrogi cień), to nie sprowadza się on do żadnego współczesnego rozwinięcia. Wręcz przeciwnie, wektor czasu jest tu skierowany wyraźnie w kierunku czasów minionych i to one stanowią najważniejszy wątek. Karłowicz pokazuje bowiem smoleńskie wydarzenia jako skutek, a nie przyczynę kryzysu w którym znalazła się polska polityka. A Sofokles ze swoją Antygoną wbrew pozorom świetnie nadaje się do tego, żeby ów kryzys rozpoznać.

Jeżeli sztuka Sofoklesa została w naszej pamięci zakodowana pod hasłami interpretacyjnymi wyniesionymi ze szkoły jako „tragedia” oraz ”konflikt”, to lektura Karłowicza bardzo szybko sprawia, że jesteśmy zmuszeni zweryfikować swoje myślenie. Pogłębiona refleksja na tym, o czym tak naprawdę mówi dzieło antycznego twórcy to wartość dodana do tego zbioru, podobnie jak styl i erudycja autora. Główną siłę najnowszego wydawnictwa Teologii Politycznej stanowi 13 esejów, które ukazują pewne schematy, a może bardziej uniwersalne mechanizmy rządzące polityką. Historia III RP i historie przywoływane z czasów bardziej i mniej odległych przez Karłowicza nie nastrajają optymistycznie. Ale też autor przyznaje, że optymistą nie jest.

Trzynaście esejów, to trzynaście rozdziałów tej samej sztuki, która jest tragedią. Trzynaście wątków ukazuje ów tragizm z różnych stron, z różnych punktów widzenia. A ponieważ jest to monodram, na scenie za każdym razem pojawia się ta sama bohaterka – Polska, ta współczesna, tu i teraz. Na czym polega jej wspomniany tragizm? Wystarczy przeczytać.

Dariusz Karłowicz, "Teby-Smoleńsk-Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki"

„Teby-Smoleńsk-Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki” to zbiór esejów z filozofii polityki, w których autor sięgając do starożytnych tekstów, odkrywa uniwersalne schematy aktualne również we współczesnej polityce, mierząc się ze złudzeniem nietragiczności naszej polskiej polityki.

Dariusz Karłowicz, Teby-Smoleńsk-Warszawa
„Teby-Smoleńsk-Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki” to zbiór esejów z filozofii polityki, w których autor sięgając do starożytnych tekstów, odkrywa uniwersalne schematy aktualne również we współczesnej polityce, mierząc się ze złudzeniem nietragiczności naszej polskiej polityki. KSIĄŻKA …

O książce napisali:

Książka jest medytacją nad polską tożsamością i nad naturą tożsamości politycznej. Napisana wyjątkowo piękną polszczyzną, mierzy się z “niewypowiadalnością” Polski, jej łacińskością, republikańskością i zaangażowaniem w katolickie miłosierdzie

– prof. Ewa Thompson

Niech Was nie zmyli elegancja Karłowicza. Jego książka pełna jest prowokacji. Owszem, historia kolejnych lat przyznała w dużej mierze rację autorowi, przydającemu naszym czasom powagi i uczulającemu na tragiczny aspekt współczesności, ale czy wszystkie jego propozycje da się zaakceptować? Karłowicz nie tylko kwestionuje liberalny ład, ale uderza także w poczciwie ustabilizowane mniemania tradycjonalistów. To książka, która irytuje, drażni, a więc pobudza

Andrzej Horubała


Dariusz Karłowicz (ur. 1964)filozof, wykładowca, publicysta, wydawca książek. Współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”. Prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Współorganizator seminariów lucieńskich, odbywających się pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jeden z autorów cotygodniowego programu "Trzeci Punkt Widzenia" w TVP Kultura. Autor esejów, artykułów naukowych oraz ksiażek: "Arcyparadoks śmierci", "Koniec snu Konstantyna", "Polska jako Jason Bourne".

Fot. i opis książki pochodzą od autora

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje

Rozrywka