poniedziałek, 10 stycznia 2022 19:43

A może zostać żołnierzem? Pomysł na ferie w Małopolsce

Autor Edyta Sowa
A może zostać żołnierzem? Pomysł na ferie w Małopolsce

11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej ma ofertę dla tych, którzy pragną zostać żołnierzami. Szeregi jednostki można zasilić w czasie wolnym od szkoły, bo podczas nadchodzących ferii. Może warto zainwestować w siebie i spróbować sił w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Projekt „Ferie z WOT” w Małopolsce kierowany jest głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów ale i nauczycieli. W jego ramach zainteresowani odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Akcja startuje 15 i potrwa do 30 stycznia 2022 r. w okresie międzysemestralnej przerwy w nauce w Małopolsce. WOT wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którzy ukończyli osiemnasty rok życia, uczniom szkół ponadpodstawowych, studentom i nauczycielom postanowiło zorganizować specjalną edycję 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego.

Szkolenie podstawowe rozpocznie się 15 stycznia, a zakończy 30 uroczystą przysięgą wojskową. Dodatkowo dla ci, którzy są żołnierzami rezerwy i składali we wcześniejszych latach przysięgę wojskową, a chcieliby dołączyć do 11. MBOT przewidziane jest szkolenie wyrównawcze.

Program może stanowić jak zachęca WOT "początek drogi". Cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata, podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (w pierwszym roku), specjalistyczne (w drugim roku) i zgrywające (trzeci rok). Żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

Więcej o tym jak zostać żołnierzem na ferie można dowiedzieć się na Wojskowej Komendzie Uzupełnień, właściwej swojemu zameldowaniu.
Później służbę w WOT można odbywać w miejscu zamieszkania (nauki, studiów), niekoniecznie w miejscu zameldowania.

foto. Wojsko Polskie

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka