poniedziałek, 11 luty 2019 15:27

Powiat dębicki: Nieodpłatna pomoc prawna

Napisała

W budynku Urzędu Miasta i Gminy Pilzno przy ulicy Rynek 6 (lokal biurowy nr 17- wejście od strony Miejskiego Zakładu Komunalnego) od początku roku działa punkt nieodpłatnej pomocy prawnej. To rezultat wejścia w życie zmienionej ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Zobacz, gdzie jeszcz ją otrzymasz.

Od stycznia 2019 r. darmowa pomoc skierowana jest do wszystkich osób, które nie są w stanie same ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Stąd, jeśli ktoś chce uzyskać pomocy prawnej musi jedynie udać się do punktu, uzupełnić wymagane oświadczenie - bez udokumentowania braku środków finansowych.

Jak wskazuje adwokat Krzysztof Kopciuch - udzielający nieodpłatnej pomocy prawnej w Pilźnie - katalog osób uprawnionych został aktualnie zrównany, gdyż we wcześniejszych latach pomoc udzielana była określonej kategorii osób (m.in. była to młodzieży do 26. roku życia, osób posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorów po ukończeniu 65 lat, osób, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społeczne). Aktualnie nie ma już wymogów, zaś prawnicy w żaden sposób nie weryfikują stanu majątkowego danej osoby, która zgłasza się do punktu – wymagane jest jedynie złożenia oświadczenie i wówczas pomoc prawna jest udzielana.

– W ramach nieodpłatnej pomocy możemy informować osoby uprawnione o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących im uprawnieniach lub o spoczywających na nich obowiązkach lub wskazać sposób rozwiązania problemu prawnego. Możemy również udzielić pomocy w sporządzeniu projektu pism, niestety z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się już postępowaniu poza pismami o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata lub radcy prawnego – mówi adwokat Krzysztof Kopciuch.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje m.in. sprawy dot. odpowiedzialności karej (sprawy karne), lokali mieszkalnych, sprawy rodzinne – alimenty, majątkowe, rozwodowe, spadkowe, sprawy cywilne, w tym dot. nieruchomości czy umów, sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych ( w tym zasiłków, rent i emerytur).

Na terenie powiatu dębickiego utworzono 5 punktów w budynkach: Starostwa Powiatowego w Dębicy, Centrum Kultury w Brzostku, Budynku Posterunku Policji w Czarnej, Dworku w Żyrakowie oraz Urzędzie Miasta i Gminy Pilzno. W punkcie w Pilźnie, nieodpłatna pomoc prawna powierzono organizacji pozarządowej SURSUM CORDA, w ramach współpracy pomoc prawną udzielą tutaj adwokat Krzysztof Kopciuch, radca prawny Sylwia Pałka oraz radca prawny Agnieszka Tomasiewicz-Parat. Lokal czynny jest w poniedziałek, środa, piątek od 8.00 do 12.00, we wtorek od 8.00 do 13.00 oraz w czwartki od 12.30 do 15.30.

Inf. UMiG Pilzno

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.