wtorek, 12 luty 2019 13:26

Dębica: Nie żyje Izabela Podhalańska "Plater"

Napisała

Zmarła kpt. Izabela Podhalańska "Plater". Informację o jej śmierci podała na swojej stronie na Facebooku Armia Krajowa Dębica. 

"Z wielkim bólem i smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym, w wieku 95 lat, odeszła na "wieczną wartę" Śp. kpt. Izabela Podhalańska "Plater", żołnierz Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej Obwodu Dębica, założyciel oddziału Związku Żołnierzy AK w Dębicy i wieloletni prezes Światowego Związku Żołnierzy AK - Środowiska 5. PSK AK w Dębicy, Zasłużona dla Miasta Dębica.
Informacje o dacie pogrzebu podamy wkrótce.

Cześć Jej Pamięci!" - czytamy w informacji. 

Izabela Podhalańska, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy urodziła się 10 lipca 1924 r. W okresie okupacji niemieckiej należała do organizacji konspiracyjnej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w Obwodzie Dębica, krypt. „Dziekania”, „Deser”. Była żołnierzem Wojskowej Służby Kobiet pod pseudonimem „Plater”. Uczęszczała na tajne komplety, w ramach których zdała tzw. „małą maturę”. W okresie akcji „Burza” walczyła w I Zgrupowaniu 5. PSK AK Obwodu Dębica w okolicach Sędziszowa Małopolskiego. W 1989 r. zaangażowała się w działalność w Związku Żołnierzy AK . Od 1990 w ŚZŻAK – Oddział w Dębicy, gdzie od samego początku pełniła funkcje w Zarządzie Oddziału: przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, członek Zarządu, sekretarz, wiceprezes. W 2007 roku została wybrana przez Zarząd Koła Środowiskowego 5. PSK AK ŚZŻAK w Dębicy prezesem Zarządu. 

Za swoją działalność została wyróżniona m.in.: Medalem Polonia Restituta, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Medalem Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK, Medalem 25–lecia Światowego Związku Żołnierzy AK. W 2015 r. Prezydent RP awansował por. Izabelę Podhalańską do stopnia kapitana w stanie spoczynku. 11 listopada 2017 roku otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Dębica”.  

mg, inf. i foto: Armia Krajowa Dębica

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.