wtorek, 28 maj 2019 18:05

Dębica: Patriotyzmu uczą się od dębickich bohaterów

Napisała

Blisko 80 prac wpłynęło na zorganizowany przez Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów adresowany do dzieci i młodzieży Konkurs „W służbie Najjaśniejszej…” zorganizowany dla upamiętnienia bohaterów ziemi dębickiej.

Na jubileuszową V edycję zgłoszono rekordową ilość prac. Uczniowie mieli do przygotowania formę literacko-plastyczną, przybliżającą sylwetkę mieszkańca Dębicy lub regionu, który żył w XX w. i może stanowić wzór dla młodego pokolenia. Praca konkursowa składała się z wiersza albo kartki z pamiętnika inspirowanych życiem wybranej postaci, ilustracji związanej z wybraną postacią, oraz krótkiej informacji tekstowej wskazującej wybraną postać i własne uzasadnienie wyboru. Jednym z warunków i kryteriów oceny była samodzielność wykonania prezentacji. Autorem pracy mógł być tylko jeden uczeń pracujący samodzielnie lub pod kierunkiem nauczyciela.

Ogłoszony pod koniec lutego konkurs wydłużono z powodu strajku nauczycieli do 7 maja. 12 maja ogłoszono wyniki, a 17 maja, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dębicy odbyło się podsumowanie konkursu.

- W 2015 roku zorganizowaliśmy konkurs „Golgota Wschodu” upamiętniający Sybiraków, a potem rozszerzyliśmy formułę na ogół lokalnych postaci mogących być wzorem dla młodego pokolenia – powiedział hm. Mateusz Cebula HR, komendant Hufca ZHP Dębica, który jest również Przewodniczącym Rady Miejskiej w Dębicy. - Konkursy cieszyły się powodzeniem, więc w tym roku kontynuowaliśmy organizację przedsięwzięcia. Warto i trzeba krzewić pamięć o lokalnych bohaterach i postaciach mogących być wzorem dla młodych w różnych dziedzinach.

Nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursie wręczyli Zastępca Burmistrza Miasta Dębicy Maciej Małozięć i Mateusz Cebula. Przekazano także dyplomy i podziękowania dla pozostałych uczestników oraz ich opiekunów.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

Laureaci konkurs i wyróżnieni:

Kategoria I: uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych

Laureaci
Agnieszka Pietrucha (SP nr 11)
Natalia Przybysz (SP nr 11)
Amelia Soscia (SP nr 11)
Zuzanna Stalec (SP nr 11)
Karol Wojciechowski (SP nr 9)
 
Wyróżnienia
Mikołaj Dziuk (SP nr 9)
Szymon Jagiełło (SP nr 9)
Martyna Frankiewicz (SP nr 11)
Jakub Kądzielawa (SP nr 12)
Michał Kędzior (SP nr 11)
Mateusz Koziński (SP nr 11)
 
Kategoria II: uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych

Laureaci
Aleksandra Kądzielawa (SP nr 12)
Aleksandra Mielecka (SP nr 11)
Marcel Pietraszewski (SP nr 9)
Kacper Stefan (SP nr 11)
Amelia Wolak (SP nr 9)
Zofia Zboch (SP nr 11)
 
Wyróżnienia
Faustyna Galas (SP nr 9)
Wiktoria Marć (SP nr 5)
Diana Michałek (SP nr 9)
Robert Modelski (SP nr 9)
Oliwia Opozda (SP nr 11)
Julia Panas (SP nr 10)
Maciej Skupnik (SP nr 11)
 
Inf. ZHP Dębica, foto: UM w Dębicy

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.