sobota, 27 lipiec 2019 23:00

Ostatni uczestnik bitwy pod Kałużówką odszedł na wieczną wartę

Napisała

Zmarł mjr Jerzy Krusenstern "Tom". Był weteranem m.in bitwy na Kałużówce w gm. Dębica. O jego odejściu poinformowała Armia Krajow Dębica.

"Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym (27 lipca), w przeddzień 75. rocznicy koncentracji II Zgrupowania AK do akcji "Burza", odszedł na "wieczną wartę" Śp. mjr Jerzy KRUSENSTERN ps. "Tom" - ostatni uczestnik bitwy na Kałużówce, wielki patriota, przyjaciel młodzieży, uczestnik obchodów rocznicy akcji "Burza" - napisała Armia Krajowa Dębica. 

W Kałużówce miała miejsce jedna z wazniejszych bitew Akcji „Burza”. W czasie "Burzy" obwód AK Dębica został podzielony na 3 rejony walki. Zgrupowanie drugie, dotyczące rejonu Dębica ( I zgrupowanie – Sędziszów Małopolski i Ropczyc, III – rejon Pilzna), stoczył najcięższe walki. Ich apogeum wystąpiło w czasie bitwy na Kałużówce, która rozegrała się 23-24 sierpnia 1944. 23 sierpnia artyleria niemiecka poprzedziła bitwę całodobowym atakiem. Już wczesnym świtem 24 sierpnia Niemcy uderzyli na obóz II zgrupowania. Pod dowództwem mjr. Adama Lazarowicza „Klamry” żołnierze 5 psk AK kilkakrotnie odparli atak wroga. Po całodniowej walce, w godzinach wieczornych, niemieckie oddziały wycofały się z rejonu polany. W opinii historyków bitwa na Kałużówce należy do największych, jednak niedocenionych potyczek AK Rzeszów w okresie „Burzy”

Na polanie Kałużówka co rok, w rocznice powstania, odbywają się uroczystości patriotyczne ku pamięci tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny. Pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia i żołnierzy AK walczących w akcji „Burza” jest odprawiana Msza Św. i są składane kwiaty. Szczególnym gościem tych obchodów są Żołnierze Armii Krajowej Obwodu Dębica oraz ich rodziny. Bywał na nich również mjr Jerzy Krusenstern.

Major Jerzy Krusenstern był praprawnukiem rosyjskiego admirała Adama Johanna Krusensterna. We wrześniu 1939 r. uczestniczył w obronie polskiego Grodna. W okresie niemieckiej okupacji zaangażował się w działalność w strukturach AK w Obwodzie Dębica (Placówka "Działo"). Po wojnie został aresztowany przez PUBP w Tarnowie. Był jednym z założycieli krakowskiego Muzeum AK. Do chwili śmierci był prezesem Zarządu Głównego NŚZŻAK w Krakowie. 
22 sierpnia br. skończyłby 95 lat.

 inf. i foto: Armia Krajowa Dębica

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.