wtorek, 30 kwiecień 2019 17:03

Szymon Płusa Chłopem Roku 2019

Napisał

28 kwietnia w Racławicach już po raz 25 - tradycyjnie pod pomnikiem Bartosza Głowackiego - odbyły się wybory Chłopa Roku 2019. W szranki o ten tytuł stanęło pięciu zawodników wraz ze swoimi zespołami.

Celem oraz ideą tej imprezy jest upowszechnianie zwyczajów i obyczajów wsi polskiej a także integracja środowisk wiejskich. – Wybory Chłopa Roku nawiązują do Bitwy pod Racławicami, która wzbudziła nadzieje na odzyskanie niepodległości. To tutaj w tak trudnym dla siebie momencie naród uzyskał pokrzepienie – powiedział otwierając konkurs wójt Racławic, Adam Szymborski  

Pogoda niestety w tym roku nie dopisała. Padał deszcz i było chłodno. – Takiej pogody trakcie naszej imprezy nie mieliśmy chyba od 25 lat! – komentował wójt Adam Szymborski. – Ale deszcz jest potrzebny wszystkim. A szczególnie rolnikom – dodał.

Mimo pogody pod sceną zgromadziła się wytrwała publiczność. Na placu w rozstawionych namiotach można było degustować smaczną wołowinę, uczestniczyć w konkursach i loteriach np. KRUS, można też było wygrać samochód na weekend wystawiony przez Opel Marimex.

Imprezę swoja obecnością zaszczycili między innymi: Wojewoda Małopolski, Piotr Ćwik, Wicemarszałek Województwa Łukasz Smółka, poseł Marek Cieślak, wicepremier Jarosław Gowin, poseł Ireneusz Raś, europosłanka Róża Thun, europoseł Bogusław Sonik, dyr. Agencji i Restrukturyzacji Rolnictwa Adam Ślusarczyk oraz wielu innych znamienitych gości.

Tegorocznym laureatem został Szymon Płusa – rolnik na pięciohektarowym gospodarstwie z województwa świętokrzyskiego. Pan Szymon  zajmuje się uprawą rośliny o szerokim spektrum zastosowania, którą jest topinambur czyli słonecznik bulwiasty. Ponadto  piastuje stanowisko prezesa Powiatowej Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Skarżysku Kamiennej. Swoim występem rozbawił rozgrzał  nieco przemarzniętą publiczność. Na szczególna uwagę zasłużył dynamiczny taniec laureata, za co został nagrodzony prze publiczność spontanicznymi brawami.

Drugie miejsce zajął najmłodszy z uczestników - Paweł Strączek pochodzący z Podkarpacia. Trzecie - Stanisław Budzeń z województwa łódzkiego. Czwarte - Paweł Biesiada z Modlnicy, który jest członkiem OHP, uprawia warzywa i hoduje trzodę. Piąty był reprezentujący Gminę Racławice Wojciech Musiał.

Konkursowi towarzyszył  zlot Wojciechów i Bartoszów, którzy mogli liczyć jak co roku na nagrody. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnie już występu  Parafialnej  Orkiestry Dętej z Wrocimowic. Festyn zakończyły występy zespołów Toporki, Rompey i Kordian.

Barbara Smolarska

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.