wtorek, 11 czerwiec 2019 10:18

Szkoła w Mniszowie ma 100 lat [GALERIA]

Napisał

„Wskazówka zegara zbliża się ku godz. 14:00. Dzień jest pogodny, na dziedzińcu szkoły licznie zgromadzeni goście…” - tak zapiszą szkolne kroniki to wydarzenie.

Niedzielne popołudnie  2 czerwca 2019 roku na trwałe zapisze się w historii  Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Mniszowie.  Właśnie wtedy obchodziliśmy 100-lecie istnienia szkoły i 70-lecie powstania budynku, w którym obecnie się uczymy.

Była to wspaniała okazja, aby w uroczystej atmosferze spotkać wielu nauczycieli, pracowników szkoły oraz  absolwentów. Swoją obecnością zaszczycili nas także: Pan Włodzimierz Bernacki Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Krzysztof Madejski  Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Brzesko, Pan Wojciech Adamczyk Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Brzesko, Pani Iwona Latowska – Sekretarz Gminy i Miasta Nowe Brzesko, radni oraz przedstawiciele instytucji współpracujących i wspierających naszą szkołę a także przyjaciele i sympatycy.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia tablicy pamiątkowej, która jest podziękowaniem tym wszystkim, którzy tworzyli historię naszej szkoły. Następnie został posadzony dąb „Henryk” , a obok niego zakopana została „kapsuła czasu” z nazwiskami nauczycieli i uczniów, którzy tworzą obecną historię naszej szkoły. Miejsce, w którym został posadzony dąb nie jest przypadkowe, gdyż zapuści on swoje korzenie obok pamiątkowego dębu posadzonego 1949 roku,  nazwanego imieniem najlepszej uczennicy klasy IV – Teresy Przytuły. Obecnie uznany za pomnik przyrody.

Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli we mszy św. odprawionej przez księdza proboszcza Benona Olejnika, księdza proboszcza Krzysztofa Olszewskiego oraz księdza wikariusza Sebastiana Noconia w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły i absolwentów oraz obecnie pracujących i uczących się.

Po  mszy św. głos zabrała Pani dyrektor Renata Regnowska, która serdecznie powitała wszystkich przybyłych gości.  W swoim przemówieniu nawiązała do bogatej stuletniej historii szkoły. Podkreśliła, że w ciągu całej swojej działalności nauczyciele starali się stwarzać rodzinną atmosferę i warunki sprzyjające najpełniejszemu rozwojowi i wykorzystaniu potencjału dzieci. Zapewniła też, że i dziś, bazując na stuletnich doświadczeniach naszych znakomitych poprzedników, wciąż kontynuujemy ich dzieło. Złożyła również serdeczne podziękowania władzom gminy i radnym za wspieranie  działań szkoły oraz wyraziła nadzieję, że tak będzie już zawsze.

Bardzo wzruszającym momentem było podziękowanie Pani dyrektor skierowane do wszystkich  emerytowanych nauczycieli i pracowników obsługi, którym wręczono kwiaty z pamiątkową dedykacją.  

Po części oficjalnej rozpoczęła się  część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Polonezem rozpoczęli uczniowie klasy II, a następnie uczennice klasy VIII: Patrycja Brylińska i Bernadetta Gawron zabrały widzów w sentymentalną podróż, łącząc czar wspomnień ze scenkami ukazującymi historię szkoły. Nawet najmłodsi reprezentanci naszej szkoły - przedszkolaki zaprezentowały się na scenie tańcząc krakowiaka oraz śpiewając piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Licznie zgromadzeni widzowie mogli posłuchać gry na flecie oraz piosenek „Na ludową nutę” w wykonaniu naszych uzdolnionych uczniów. Zabierając wszystkich zgromadzonych  gości w niecodzienną podróż w czasie uczniowie zatańczyli trojaka i taniec hiszpański.

W tym uroczystym dniu nie mogliśmy zapomnieć o  patronie szkoły – Henryku Sienkiewiczu, który „zaszczycił nas swoją obecnością”. Wraz z nim  na scenie pojawiła się jego wnuczka Maria, która zaprezentowała najbardziej zasłużone postacie z jego dzieł: Janka Muzykanta, Skawińskiego, Kmicica oraz Ligię i Winicjusza.

Po zakończonej części artystycznej zaangażowanie w przygotowania obchodów 100- lecia docenił ksiądz Krzysztof Olszewski, proboszcz parafii  Żębocin. W serdecznych słowach podziękował Pani dyrektor, nauczycielom i uczniom za trud zorganizowania tak doniosłej uroczystości.

Nieodłącznym elementem każdych urodzin oprócz zaproszonych gości, życzeń i prezentów jest tort urodzinowy a jubileusz szkoły można przyrównać do urodzin. Jeśli tort urodzinowy to koniecznie życzenie ale jakie???  Wszyscy wiemy!!! Czy się ono spełni? Czas pokaże…

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym w dalszej części uroczystości wystąpiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Szpitar, które w przyśpiewkach przedstawiły historię naszej szkoły oraz zaśpiewały znane wszystkim piosenki.  Na jubileuszowej scenie swój wiersz pt. „100-lecie Szkoły Podstawowej w Mniszowie” zaprezentował  również nasz lokalny poeta – Pan Jacek Fidala. Aby jeszcze bardziej uświetnić tę wyjątkową uroczystość nasz  szkolny pedagog Pan Paweł Gajda wystąpił na scenie ze swoim zespołem „Immersja” umilając czas wszystkim przybyłym gościom.

Po zakończonych występach wszyscy goście, nauczyciele, sponsorzy, uczniowie oraz absolwenci Szkoły Jubilatki mogli zobaczyć szkolne korytarze i klasy, które przywitały wszystkich specjalnie przygotowaną na tę okazję wyjątkową dekoracją. Były to stare ławki i pomoce szkolne, kroniki i świadectwa szkolne oraz zdjęcia, przy których można było powspominać…

Rodzice naszych uczniów zadbali o wszystkich uczestników uroczystości przygotowując stoiska z  przepysznymi wypiekami i przekąskami.  Można było posmakować kiełbaski z grilla, chleba ze smalcem i ogórkiem oraz bigosu i przepysznych ciast. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Były nimi zabawy z animatorem, malowanie twarzy  oraz pokazy strażackie.

By utrwalić to doniosłe wydarzenie uczestnicy spotkania dokonywali wpisów do księgi pamiątkowej oraz nabywali efektownie wydaną monografię szkoły.

I tak oto uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Mniszowie  przeszły do historii. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że wiekowe święto naszej szkoły historia naznaczyła naszym udziałem. Ufamy, że nas wszystkich, całą społeczność naszej szkoły czeka jeszcze niejeden wielki i piękny jubileusz. 

Elżbieta Janik

Irena Koral

fot. Magdalena Patoła

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.