wtorek, 1 grudnia 2020 10:12

Głupota w Polsce ma się dobrze. Jan Sadkiewicz przybliża sylwetkę kontrowersyjnego rewizjonisty

Autor Mirosław Haładyj
Głupota w Polsce ma się dobrze. Jan Sadkiewicz przybliża sylwetkę kontrowersyjnego rewizjonisty

W naszym cyklu Rozmów, połączyliśmy się z panem Janem Sadkiewiczem, historykiem, publicystą a także wicedyrektor i kierownikiem redakcji TAiWPN UNIVERSITAS, który przybliżył nam sylwetkę Aleksandra Bocheńskiego, autora krytycznego oglądu polskich dziejów zatytułowanego "Dziejów głupoty w Polsce".

"Dzieje głupoty w Polsce" to polemiczne pamflety na historyków przełomu XIX i XX wieku, którzy zajmowali się opisem historii Polski końca XVIII i XIX wieku. Krytyczne spojrzenie Bocheńskiego dotyczy nie tylko sprzeciwu wobec tradycji insurekcyjnej, ale również przyczyn upadków I Rzeczypospolitej oraz roli powstań narodowych w czasie zaborów. Diagnozy stawiane przez autora mocno zaskakują, bo też i mocno odbiegają od utartych opisów, które można odnaleźć w szkolnych podręcznikach do historii.

Wznowienie książki Bocheńskiego znalazło się w serii wydawnictwa UNIVERSITAS HISTORIA I POLITYKA redagowanej przez naszego gościa. W ramach wspomnianej serii dotychczas ukazały się cztery tomy, wśród których znajdują się: Dzieje głupoty w Polsce. Pamflety dziejopisarskie Aleksandra Bocheńskiego, Tragizm polityki mocarstw Johna J. Mearsheimera, O przymierze z Niemcami. Wybór pism 1923–1939 Władysława Studnickiego oraz Niemcy, Rosja i racja stanu. Wybór pism 1926-1939 Adolfa Bocheńskiego,

Kim był Aleksander Bocheński? Czy poddawanie krytycznemu oglądowi naszych dziejów jest potrzebne? Do czego prowadzi rewizjonizm historyczny? Czego historia może nauczyć? Na te i inne pytania odpowiada Jan Sadkiewicz.

UWAGA, UWAGA ROZDANIE!!!!!

Dzięki wydawnictwu UNIVERSITAS mamy dla Was PIĘĆ egzemplarzy książek z serii HISTORIA I POLITYKA. Trafią one do pięciu pierwszych osób, które wyślą maila na adres: konkurs@glos24.pl, wpisując w temacie dowolny tytuł z czterech tomów wchodzących w skład serii. Do wyboru są:

  • Dzieje głupoty w Polsce. Pamflety dziejopisarskie,
  • Tragizm polityki mocarstw,
  • O przymierze z Niemcami. Wybór pism 1923–1939,
  • Niemcy, Rosja i racja stanu. Wybór pism 1926-1939,

W treści maila trzeba podać kompletne dane teleadresowe do wysyłki nagrody: imię i nazwisko, ulicę, numer domu i mieszkania, kod pocztowy, miasto, numer telefonu. Nic więcej nie trzeba! Książki trafią do osób, które spełnią wszystkie powyższe warunki. Rozdanie trwa do czwartku 3 grudnia, do godz. 15:00. Zwycięzców powiadomimy o wygranej mailowo.

Staczające się koncepcje polityczne

Zawsze wobec każdego stanu, w jakim znalazło się nasze zbiorowisko, pytanie: jaka jest nasza w tym rola, jak mogliśmy zwycięstwo powiększyć, klęski uniknąć – będzie ważniejsze od zagadnienia: o ile ten wróg jest łotrem, przestępcą i o ile „plami” swoją historię

Aleksander Bocheński

"Dzieje głupoty…" pozostają jednym z najciekawszych i najbardziej inspirujących dzieł polskiego pisarstwa politycznego. Nie tylko jako głos w sporze o historyczne wybory, ale i jako oparta na solidnych podstawach próba stworzenia teoretycznych ram dla strategii politycznej państwa słabego, położonego między mocarstwami.

Jan Sadkiewicz

Dzieje głupoty w Polsce. Pamflety dziejopisarskie, Aleksander Bocheński, 978-83-242-3451-6
Zawsze wobec każdego stanu, w jakim znalazło się nasze zbiorowisko, pytanie: jaka jest nasza w tym rola, jak mogliśm

Fot. i opis książki pochodzą od wydawcy

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje

Rozrywka