poniedziałek, 23 września 2019 15:29

I miejsce suskich muzyków w konkursie "Kultura i folklor Podbabiogórza"

Autor Mirosław Haładyj
I miejsce suskich muzyków w konkursie "Kultura i folklor Podbabiogórza"

Suscy muzycy z regionalnych kapel i zespołów działających przy MOK – Zamek zdobyli I miejsce w konkursie "Kultura i folklor Podbabiogórza". Szósta edycja wydarzenia, organizowanego przez Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze” w tym roku odbyła się w niedzielę 8 września w Skansenie w Sidzinie podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.

W konkursie  wzięły udział zespoły regionalne prezentujące folklor obszaru podbabiogórskiego i działające na terenie obszaru działania LGD „Podbabiogórze”.  Instrumentaliści , śpiewacy i tancerze z suskich kapel regionalnych - „Mała Ziemia  Suska”  i „Skoblicka”, wystąpili tym razem pod wspólną nazwą „Susko Muzyka” prezentując "Pieśni i tańce spod Babiej Góry". Podczas występu słuchacze mogli usłyszeć znane babiogórskie melodie wykonane przez kapelę , w której składzie nie zabrakło góralskich  skrzypiec, dud, basów, a także heligonki, piszczałki oraz trombity. Oprócz bogatego instrumentarium  konkursowe jury doceniło również wielogłosowy śpiew wokalistek, przyznając „Suskiej Muzyce” pierwsze miejsce.  Obok nich na scenie pojawiły się także "Budzowskie Kliszczaki", Kapela spod Jałowca, Juzyna, Zespół Gronie z Łętowni, Zespół Regionalny "Zbyrcocek" oraz Zembrzyckie Koło Gospodyń "Mioduszyna".

Konkurs "Kultura i folklor Podbabiogórza" organizowany rokrocznie przez LGD Podbabiogórze jest nie tylko okazją do zaprezentowania umiejętności muzycznych i tanecznych zespołów oraz bogactwa rodzimego folkloru, ale także możliwością artystycznej konfrontacji i wymiany doświadczeń przyczyniającej się do ochrony tradycji folkloru podbabiogórskiego, kultywowania i poszanowania dziedzictwa Podbabiogórza oraz popularyzacji kultury ludowej. Po części oficjalnej opiekunowie zespołów mogli również zasięgnąć konsultacji z Komisją Konkursową z, w czasie której Jury dzieliło się swoimi spostrzeżeniami i udzieliło wskazówek osobom prowadzącym zespoły.

Więcej zdjęć w galerii.

Fot. i inf.: UM Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje