Już w tę niedzielę odbywają się w Polsce wybory parlamentarne oraz referendum. Co jednak trzeba wiedzieć przed oddaniem głosu? Kiedy nasz głos jest ważny, a kiedy nie? Przezentujemy przedwyborcze ABC.
Zacznijmy może od rzeczy podstawowej, gdzie i kiedy można oddać głos? Wybory do polskiego parlamentu i referendum odbędą się 15 października w całym kraju. W tych wyborach powstało wiele nowych komisji wyborczych, dlatego jeszcze przed wybraniem się na wybory należy sprawdzić, do którego lokalu jesteśmy przypisani. Można to zrobić w wyszukiwarce PKW bądź np. na tablicy ogłoszeń w naszej gminie, gdzie powinny pojawić się stosowne ogłoszenia w tej sprawie. Otwarcie lokali wyborczych nastąpi o godzinie 7:00 rano, a ich zamknięcie o godzinie 21:00 wieczorem.
Aby mieć możliwość oddania głosu, trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości taki jak dowód osobisty czy paszport. Bez tego, komisja nie ma prawa wydać nam karty do głosowania. Osoby, które podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych i referendum chcą głosować poza swoim miejscem zamieszkania, muszą przyjść do lokalu z zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania.
Po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu tożsamości, komisja wyda nam trzy karty do głosowania. Jedną do sejmu RP, drugą do senatu RP oraz trzecią związaną z referendum. Odbiór karty potwierdzamy swoim podpisem. Co ważne, należy upewnić się, że karta zawiera (w przypadku wyborów parlamentarnych) pieczęć obwodowej komisji wyborczej, z kolei w przypadku referendum musi być widoczna pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej.
Jeżeli ktoś nie chce brać udziału w referendum, powinien ten fakt zgłosić komisji jeszcze przed otrzymaniem karty do głosowania. Komisja ma obowiązek taki fakt odnotować, wpisując w tabelkę "bez referendum". Nie ma możliwości, aby komisja "kazała" nam wziąć kartę, jeśli wcześniej nie wyraziliśmy takiej chęci.
Jak jednak głosować? Na karcie do izby niższej polskiego parlamentu znajdziemy listy kandydatów komitetów, które zarejestrowały się w naszym okręgu wyborczym. Na liście komitetu, na który chcemy głosować, trzeba postawić znak "x" w kratce przy nazwisku danego kandydata. Co ważne, mamy możliwość oddania głosu na tylko jednego kandydata. Postawienie więcej niż jednego znaku "x" bądź niepostawienie żadnego będzie skutkowało oddaniem głosu nieważnego.
W przypadku wyborów do senatu, otrzymamy listę z kandydatami do izby wyższej polskiego parlamentu. Będzie ona zdecydowani krótsza niż ta do sejmu. Przy nazwisku kandydata będzie znajdowała się informacja o tym, z jakiego komitetu startuje. Tak, jak w przypadku głosowania w wyborach do sejmu, oddajemy głos tylko na jednego kandydata, stawiając przy jego nazwisku znak "x".
Jak głosować w referendum? Na karcie znajdziemy cztery pytania dotyczące: wyprzedaży państwowych spółek, podniesienia wieku emerytalnego, likwidacji muru na granicy z Białorusią oraz przyjmowania nielegalnych migrantów. Przy każdym z pytań zaznaczamy jedną z dostępnych odpowiedzi, "TAK" bądź ''NIE". Co ciekawe, wszelkie zapiski znajdujące się na karcie nie wpływają na ważność głosu. Takowy jest nieważny w przypadku niepostawienia znaku "x" przy żadnej odpowiedzi bądź zaznaczeniu obu wariantów w pytaniu.
Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział 50% uprawnionych do głosowania.
Co jednak w przypadku, kiedy z przyczyn losowych nie możemy oddać głosu w lokalu wyborczym? Ustawodawca przewidział taki scenariusz, dlatego w szpitalach, aresztach śledczych oraz zakładach karnych zostaną utworzone specjalne komisje, które umożliwią głosowanie poza lokalem wyborczym.
Wybory parlamentarne oraz referendum odbędą się w niedzielę (15 października). Od północy w nocy z piątku na sobotę będzie obowiązywać cisza wyborcza.
fot. Mateusz Łysik