środa, 3 czerwca 2020 15:39

Hebdów: Jubileusz 45-lecia kapłaństwa Ks. Józefa Ostręgi

Autor Tomasz Stępień
Hebdów: Jubileusz 45-lecia kapłaństwa Ks. Józefa Ostręgi

W sobotę 30 maja 2020r., ksiądz Józef Ostręga proboszcz Parafii w Hebdowie obchodził jubileusz 45-lecia święceń kapłańskich. Z tej okazji w miejscowym kościele została odprawiona msza, na której nie zabrakło wiernych z parafii oraz pielgrzymów. Mszy świętej przewodniczył ks. Jan Taff, pijar pochodzący z Hebdowa. Modlono się w intencji Jubilata i za ustąpienie pandemii.

Ksiądz Józef Ostręga urodził się 1950 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1969 roku otrzymał dyplom najlepszego maturzysty w Liceum O.O. Pijarów w Krakowie i zachętę tamtejszego kuratora do pracy dla dobra socjalistycznego społeczeństwa. Maturzysta wstąpił jednak do zakonu pijarów... Na kapłana został wyświęcony 30 maja 1975 roku przez biskupa Albina Małysiaka w Krakowie. Po święceniach był m. in. wychowawcą w internacie przy pijarskim LO w Krakowie i katechetą. 5 września 1988 roku przybył, jako proboszcz do Hebdowa, gdzie zastał budynek kościoła wymagający pilnego remontu.

- Rozpoczęliśmy od remontu dachu, założyliśmy rynny, odwodnienie, te prace musieliśmy wykonać najpierw, aby można było wejść z pracami do środka. Później rozpoczęliśmy renowację kopuły kościoła, ołtarza głównego, kaplicy Matki Boskiej Hebdowskiej. Odnowiliśmy samą figurę Madonny zwanej Panią Hebdowską - opowiadał nam w jednym z wywiadów. Z każdym rokiem przybywało prac wykonywanych dzięki staraniom proboszcza i pomocy wiernych.

Z inicjatywy proboszcza z okazji 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II w Hebdowie odsłonięto jego pomnik, a w 2004 roku do kościoła trafiła piuska papieska św. Jana Pawła II  z dedykacją i różaniec od papieża, które proboszcz umieścił obok figury Matki Bożej Hebdowskiej w głównym ołtarzu.

Ksiądz Józef Ostręga za swoją pracę otrzymał m. in. dyplom honorowy „Zasłużony dla Ziemi Nowobrzeskiej” oraz statuetkę „Orła”, przyznawaną osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Ziemi Nowobrzeskiej. Został też uhonorowany tytułem „Przyjaciel Ziemi Nowobrzeskiej” i medalem św. Norberta.

Jubileusz stał się okazją do podziękowań i życzeń złożonych proboszczowi przez prawie wszystkie instytucje, organizacje i stowarzyszenia działające w parafii Hebdowskiej. Specjalne życzenia złożyli młodzi parafianie przystępujący w tym roku do bierzmowania. Okolicznościowy list nadesłał ks. infułat Jerzy Bryła, który został odczytany w kościele przez Arkadiusza Fularskiego. Specjalny wiersz dla Jubilata napisała Ewa Taff z Hebdowa.

Ksiądz Ostręga nie krył wzruszenia. – Dziękuję Wam wszystkim za pamięć, serce i życzenia. Chciałbym Was wszystkich przytulić, ale nie jest to dzisiaj możliwe bo musimy przestrzegać przepisów – mówił Jubilat, który w Hebdowie pracuje od 32 lat.  A jak bardzo jest szanowany i lubiany, można się było przekonać przed rokiem, kiedy to blisko 1000 parafian podpisało się pod listem, w którym domagano się pozostawienia księdza Józefa Ostręgi w Hebdowie. Dzięki zapewne Matce Bożej Hebdowskiej i władz Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, prośba parafian została wysłuchana i Jubilat z powodzeniem pełni nadal posługę kapłańską w Hebdowie.

Tekst i fot. Arkadiusz Fularski

Proszowice - najnowsze informacje