czwartek, 13 kwietnia 2023 13:24

Już w piątek Bagry staną się stolicą niezwykłego wydarzenia. Wszystko dzięki studentom PK

Autor Patryk Trzaska
Już w piątek Bagry staną się stolicą niezwykłego wydarzenia. Wszystko dzięki studentom PK

Plaża nad krakowskim zalewem Bagry stanie się w piątek, 14 kwietnia, miejscem testu nowych betonowych kajaków, przygotowanych przez studentów Politechniki Krakowskiej z Koła Naukowego Footprint. Ich wodowanie (początek ok. godz. 13) to generalna próba przed majowym startem krakowskich studentów w europejskich zawodach betonowych kajaków w holenderskim mieście Delft.

Prace nad betonowym kajakiem rozpoczęły się na Politechnice Krakowskiej już w 2019 r. W 2022 r. wykonana przez studentów łódka wzięła udział w zawodach pn. „Deutsche Betonkanu-Regatta” w niemieckim Brandenburg an der Havel. Grupa z koła naukowego Footprint nie spoczęła jednak na laurach i przygotowała nowe wersje łodzi, których wodowanie odbędzie się już jutro. Początek wydarzenia ok. godz. 13 na plaży zalewu Bagry w pobliżu przystani UKS Horn.

Konstrukcja nowego kajaku różni się od konstrukcji łodzi wykonanej w ubiegłych latach. Jest lżejsza, inny jest kształt łodzi, który tym powstał pod kierunkiem najwyższej klasy fachowca Krzysztofa Polaczyka, szkutnika ze Szczawnicy, znanego w Polsce producenta kajaków do slalomu kajakowego. We współpracy z nim młodzi inżynierowie dobrali odpowiednią formę, w której ułożyli mieszankę betonową, uzyskując odpowiedni kształt łodzi.

Młodzi konstruktorzy do stworzenia nowych łodzi użyli też nowej mieszanki betonowej.  - Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych naukowych i dydaktycznych mentorów z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej mogliśmy pracować z najwyższej jakości materiałami, tworząc ultrawysokowartościowy kompozyt betonowy z proszków reaktywnych RPC. Beton ten pozwolił nam na uzyskanie wysokiej szczelności łódki przy stosunkowo cienkiej, bo liczącej tylko 3 mm warstwie betonu. Dzięki temu kilkukrotnie "odchudziliśmy" nasz kajak, a więc jego masa znacząco się obniżyła – tłumaczy Marcin Różycki, przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint.

Grupa studentów pracujących nad projektem nowego kajaku powiększyła się do blisko 30 osób. Rośnie także liczba pracowników naukowych zaangażowanych w działania związane z PKanoe 2.0. Dzięki temu, przygotowane zostały dwa kajaki, a tym samym w zawodach łodzi betonowych w holenderskim mieście Delft będą mogły wziąć udział dwie drużyny z Politechniki Krakowskiej.

„PKanoe 2.0 – budowa łodzi z cienkościennego, ultra-wysokowartościowego kompozytu cementowego, zbrojonego tekstyliami” to projekt realizowany pod opieką naukową dr hab. inż. Izabeli Hager oraz prof. PK, dr. inż. Mateusza Sitarza z Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Projekt stanowi interdyscyplinarne przedsięwzięcie studentów kilku wydziałów, realizujących prace w ramach działalności SKN Footprint. Innowacyjne przedsięwzięcie, wspierany dotąd finansowo przez uczelnię (w ramach laboratorium innowacji FutureLab PK) oraz Wydział Inżynierii lądowej PK, zostało właśnie nagrodzone wsparciem finansowym z ministerialnego programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka