niedziela, 10 stycznia 2021 17:07

Koronawirus. Kraje wprowadzają kolejne ograniczenia. Nas też to czeka?

Autor Wiktoria Mitura
Koronawirus. Kraje wprowadzają kolejne ograniczenia. Nas też to czeka?

W Europie trwa walka z koronawirusem. Wiele krajów przedłuża obowiązujące obostrzenia i wprowadza nowe. W Anglii obowiązuje zakaz wychodzenia z domu. W części Słowacji konieczny będzie negatywny wynik testu, aby pójść do pracy. Jak sytuacja wygląda w innych krajach?

Niemcy

W Niemczech przedłużono kwarantannę do końca stycznia. Na początku nowego roku rząd federalny i władze krajów związkowych wprowadziły nowe obostrzenia. Od jutra członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli się spotkać tylko z jedną osobą spoza domu.

Obowiązują również ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju. W powiatach, w których sytuacja epidemiczna jest najgorsza, mieszkańcy będą mogli pojechać najdalej 15 km od swojego miejsca zamieszkania. Poza tym, przyjeżdżający do Niemiec (bez wyjątku) będą musieli odbyć 10-dniową kwarantannę i zrobić sobie test na 48h przed wjazdem do kraju (ewentualnie zrobić test bezpośrednio po przyjeździe do kraju). Nadal pozostają zamknięte szkoły i przedszkola, sklepy. Restauracje sprzedają posiłki tylko na wynos.

Anglia

W Anglii przywrócono zakaz wychodzenia z domu bez konkretnego powodu. Tym razem zamknięto również szkoły (działają tylko żłobki i przedszkola). Więcej o sytuacji na wyspach pisaliśmy tutaj:

Irlandia

Od jutra szkoły w Irlandii przechodzą na zdalną naukę. Wyjątek stanowią uczniowie, którzy przygotowują się do egzaminów kończących średnią szkołę. Oni będą uczestniczyć w zajęciach trzy razy w tygodniu.

Od piątku prace na budowach i przy remontach zostaną wstrzymane (z wyjątkiem tych niezbędnych do ukończenia). Wszystkie wprowadzone ograniczenia nadal będą obowiązywać, m.in. zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionego powodu, czy zamknięcie placówek handlowych. Wiadomo, że ograniczenia będą obowiązywać co najmniej do końca stycznia.

Czechy

Ograniczenia u naszych sąsiadów zostaną przedłużone co najmniej do 22 stycznia. Obowiązuje tam m.in. zakaz wychodzenia z domu (między 21 a 5 rano); sklepy, zakłady usługowe, hotele, restauracje, miejsca rozrywki są zamknięte; nauka zdalna i zamknięcie stacji i wyciągów narciarskich.

Słowacja

Rząd podjął decyzję, że na południowym zachodzie kraju (Nitrze) zostaną zaostrzone ograniczenia. Od jutra, aby wyjść z domu gdziekolwiek, będzie trzeba mieć negatywny wynik testu na koronawriusa. Na Słowacji przeprowadzane są masowe testy.

W kraju obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez konkretnej przyczyny. Z psem można iść na spacer tylko na odległość kilometra od miejsca zamieszkania.

Węgry

Ograniczenia na Węgrzech zostają przedłużone do 1 lutego. Między 20 a 5 rano wprowadzono godzinę policyjną. Nadal obowiązuje nauka zdalna w średnich szkołach i na uczelni, hotele i restauracje są zamknięte. Obowiązuje również zakaz organizowania zgromadzeń.

Francja

Nadal zamknięte są restauracje, miejsca rozrywki i wyciągi narciarskie. Przedłużono do 20 stycznia godzinę policyjną (od 20 do 6 rano). W 15 departamentach godzina policyjna obowiązuje już od 18. Premier Francji poinformował, że godzina policyjna może być przedłużona w jeszcze 10 departamentach.

Hiszpania

W Hiszpanii również obowiązuje godzina policyjna od 23 do 6 rano. Regiony wprowadzają kolejne ograniczenia, sam rząd na razie nie planuje zaostrzenia obostrzeń w całym kraju. W Katalonii trwa 10 dniowa kwarantanna. Nie można tam opuszczać gminy, w której się mieszka. W weekendy nie można wychodzić z domu bez konkretnego powodu.

Włochy

Sytuacja we Włoszech wygląda nieco inaczej. Zniesione zostały obostrzenia na święta oraz okres nowego roku. Póki co, do 15 stycznia utrzymane zostają: zakaz podróżowania między prowincjami bez ważnego powodu, godzina policyjna od 22 do 5 rano, restauracje i bary mogą być otwarte do godziny 18, nie działają baseny, kina, teatry i siłownie.

Portugalia

Od soboty do poniedziałku obowiązuje zakaz opuszczania miejsca zamieszkania między 13 a 5 rano. Tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest najgorsza do 15 stycznia godzina policyjna będzie trwała od 23 do 5. Czas pracy sklepów i restauracji jest ograniczony. Nie wykluczone jest wprowadzenie kolejnych restrykcji.

Cypr

Od dzisiaj trwa tam trzytygodniowa kwarantanna. Wychodzenie z domu będzie możliwe tylko dwa razy dziennie, po wysłaniu specjalnego SMS-a. Otwarte będą tylko najpotrzebniejsze sklepy. Szkoły, kina i place zabaw zostają zamknięte.

info: onet

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje