sobota, 15 sierpnia 2020 08:37

Małopolska na czele. 150 przypadków zakażeń. Będą kolejne zmiany wśród zakażonych powiatów?

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska na czele. 150 przypadków zakażeń. Będą kolejne zmiany wśród zakażonych powiatów?

Najwięcej zakażeń odnotowano dziś w Krakowie. Chodzi o 46 osób, które mają pozytywny wynik testu na koronawrusa. W Małopolsce zmarły kolejne dwie osoby, ale przybyło też ozdrowieńców. Jak wygląda sytuacja w naszym województwie?

Najpoważniej znów jest w Krakowie. Tylko dziś przybyło tam kolejnych 46 zakażeń. Zmarła także jedna osoba – 81-letni mieszkaniec stolicy małopolski. W Krakowie mamy tylko jednego ozdrowieńca. Czy te statystki sprawią, że miasto niedługo pojawi się w żółtej strefie?

Rekord zakażeń w Krakowie. Czy trafi do żółtej strefy?
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Krakowie. Dziś przybyło 41. To najwyższa liczba od początku epidemii. Ile brakuje, żeby stolica Małopolski trafiła do żółtej strefy?

Tak rosła liczba zakażonych w Krakowie w przeciągu ostatnich 3 tygodni:

Zakażenie potwierdzono u uczestnika Mszy Św., która odbyła się 3 sierpnia o godz. 19 w Bazylice Franciszkanów, Plac Wszystkich Świętych 5 w Krakowie.

Na podstawie informacji otrzymanej od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie informujemy, iż w dniu 3 sierpnia 2020 r. podczas Mszy Św. o godz. 19.00 w Bazylice Franciszkanów, Pl.Wszystkich Świętych 5 w Krakowie, uczestniczyła osoba u której w dniu 6 sierpnia 2020 r. potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Mając powyższe na uwadze Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny i Franciszkanie informują o zaistniałej sytuacji i ewentualnej konieczności zgłaszania się do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krakowie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów wskazujących na Covid – 19 wywołanych kontaktem z osobą zakażoną, która uczestniczyła w tym dniu we Mszy Św. o godz. 19.00.

Być może chodzi o tę samą osobę, która również 3 sierpnia pojawiła się w restauracji McDonald’s przy ulicy Grodzkiej.

Kraków: Koronawirus w McDonald’s w centrum. Sanepid szuka klientów restauracji
Krakowski sanepid szuka klientów McDonald’s, którzy pojawili się przy ul. Grodzkiej, 3 sierpnia. Zakażony koronawirusem był jeden z gości restauracji. “Powiatowy Państwowy Inspektorat Sanitarny w Krakowie na podstawie otrzymanego wyniku badań w kierunku SARS-CoV-2 oraz przeprowadzonego wywiadu epid…

W powiecie bocheńskim natomiast od wczoraj przybyło tylko 1 zakażenie. Niestety zmarła 97-letnia mieszkanka tego powiatu.

Zagrożenie wykryto w bocheńskim prywatnym przedszkolu. Według ustaleń zakażona jest pięciolatka i jedna z wychowawczyń, pracująca w placówce.

Koronawirus w bocheńskim przedszkolu. Zakażone dwie osoby
Prywatna placówka, po wykryciu zakażenia, została zamknięta. Jak ustalił portal bochnian.pl, zakażenie koronawirusem wykryto u pięciolatki i u pracującej w placówce wychowawczyni. Prywatne przedszkole zostało zamknięte. Sanepid potwierdził te doniesienia: > – Na terenie powiatu bocheńskiego w jedn…

Trudna sytuacja jest także w powiecie nowotarskim. O ostrożność apeluje starosta. Dziś przybyło tam kolejnych 22 zakażonych!

Starosta i sanepid apelują do mieszkańców i gości powiatu nowotarskiego
Wspólny komunikat Jolanty Bakalarz i Krzysztofa Fabera został wydany 13 sierpnia. W związku z wprowadzeniem na terenie powiatu żółtej strefy, starosta Krzysztof Faber i szefowa nowotarskiego sanepidu Jolanta Bakalarz apelują do mieszkańców powiatu nowotarskiego o przestrzeganie wymogów sanitarnych …

W powiecie limanowskim, który wraz ze zmianami trafił do żółtej strefy, zakażonych przybyło po raz kolejny. Wczoraj pojawiły się wyniki weselników i nastolatków, przebywających w domu pielgrzyma. Potwierdzono kolejno 31 i 10 zakażeń.

Są wyniki weselników i nastolatków z domu pielgrzyma. Ile zakażeń potwierdzono?
Powiat limanowski wczoraj dodany został do „żółtej strefy”. Dziś potwierdzono tam kolejne przypadki zakażeń wśród mieszkańców. Są wyniki masowych badań uczestników wesela w Limanowej i nastolatków, którzy brali udział w Miasteczku Modlitewnym w Zabawie. Ilu jest zakażonych? 10 sierpnia, w poniedzia…

Dziś odnotowano tam kolejne 3 przypadki koronawirusa.

Zagrożenie nie omija polityków. W czwartek informowaliśmy, że koronawirus pojawił się w krakowskim Urzędzie Marszałkowskim. Osiem osób, w tym członek zarządu i jeden z radnych województwa skierowani zostali na kwarantannę.  Wczoraj pojawiła się informacja, że zakażenie potwierdzono u asystenta brzeskiego członka Zarządu Województwa. W związku z tym 8 osób objętych zostało kwarantanną.

Asystent brzeskiego członka Zarządu Województwa ma koronawirusa. 8 osób w kwarantannie
Zakażenie koronawirusem wykryto w asystenta członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Z tego powodu osiem osób jest na kwarantannie. W środę 12 sierpnia zakażenie koronawirusem wykryto u asystenta członka Zarządu Województwa Małopolskiego Marty Malec-Lech. Z tego powodu kwarantanną zostali objęci …

Przedwczoraj Małopolski Urząd Wojewódzki poinformował o tym, że w związku z kontaktem z osobą zakażoną na kwarantannę skierowany został nowy wojewoda małopolski. Dzień później przeprowadzone badania wykazały, że Łukasz Kmita również ma koronawirusa.

Wojewoda Łukasz Kmita z dodatnim wynikiem testu!
Wczoraj informowaliśmy o tym, że wojewoda małopolski znalazł się na kwarantannie. Wczoraj również przeprowadzono badanie laboratoryjne u wojewody. Dzisiaj Urząd Wojewódzki poinformował, że Łukasz Kmita otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Dziś poinformowano, że wojewoda małopolski Łukasz…

Kontakt z zakażonym podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w trakcie podpisywania ważnej dla Mieszkańców umowy na dofinansowanie termomodernizacji Publicznego Przedszkola nr 10 miał także burmistrz Brzeska. Obecnie wraz z rodziną przebywa w kwarantannie.

Burmistrz Brzeska z rodziną w kwarantannie! Miał kontakt z osobą zakażoną
Obowiązki burmistrza przejął jego zastępca, Grzegorz Brach, który w obecnej sytuacji był zmuszony przerwać urlop. O kwarantannie burmistrz Brzeska, Tomasz Latocha poinformował wczoraj (12 sierpnia) za pośrednictwem swojego facebookowego profilu. > Szanowni Państwo, niniejszym informuję, że podczas…

W izolacji jest także wójt Dębna. Kontakt z zakażonym miał podczas wręczania promes „Kapliczki Małopolski 2020″.

Wójt Dębna z rodziną w kwarantannie! Miał kontakt z osobą zakażoną
Obowiązki wójta przejął jego zastępca. 14 sierpnia, w piątek Wiesław Kozłowski, wójt Gminy Dębno poinformował na swoim facebookowym profilu, że 5 sierpnia, podczas wręczania promes „Kapliczki Małopolski 2020″ miał kontakt z osobą zakażoną na Covid 19. Decyzją sanepidu Wiesław Kozłowski oraz jego r…

Wirus SARS-CoV-2 nie odpuszcza także sportowcom. W czwartek potwierdzono dwa przypadki zakażeń wśród piłkarzy Sandecji.

Przybywa zakażeń w Sandecji. Mecz z Rakowem odwołany
W Sandecji Nowy Sącz potwierdzono kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Odwołano mecz z udziałem drużyny w Pucharze Polski. Już 2 piłkarzy drużyny Sandecji ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Decyzją władz piłkarskich odwołany został piątkowy mecz 1/32 finału Pucharu Polski z Rakowem Czę…

Są jednak dobre wiadomości. Do egzaminowania wrócił już Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Zakażenie u jednego z pracowników wykryto tam 28 lipca.

Sądecki MORD wznawia egzaminowanie!
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu wznawia działanie. Zdanie egzaminu na prawo jazdy było niemożliwe od 28 lipca, kiedy u jednego z egzaminatorów MORDu wykryto zakażenie koronawirusem. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu egzaminowanie rozpocznie już od poniedziałku, 17.08…

W powiecie nowosądeckim odnotowano do tej pory 975 przypadków zakażeń.

Optymistyczne informacje napłynęły także z powiatu wielickiego. Przebywający do tej pory na kwarantannie franciszkanie mają już wyniki testów. Wszystkie są negatywne.

Wieliczka. Koniec kwarantanny u franciszkanów
Wszyscy wieliccy franciszkanie, którzy przebywali na kwarantannie mają już wyniki testów na koronawirusa. Są negatywne.

Sytuacja epidemiczna na terenie Małopolski wciąż jest trudna. Dzisiejszych 150 przypadków nie jest co prawda rekordem, ale nie uspokaja. Jeżeli liczba zakażonych wciąż będzie rosła tak dynamiczne, możliwym jest, że do zakażonych stref przyłączone zostaną kolejne powiaty. W Małopolsce choruje aktualnie 3232 osób.

Małopolska [15 sierpnia]

 • zakażonych: 5 407 (+150)
 • zmarło: 90 (+2)
 • wyzdrowiało: 2 075 (+52)
 • aktywnie chorych: 3 232

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 150 osób. To 76 kobiet i 74 mężczyzn, w wieku od 2 do 83 lat, z:

 • Krakowa (46 osób),
 • powiatu nowosądeckiego (24 osoby),
 • powiatu nowotarskiego (22 osoby),
 • Nowego Sącza (11 osób),
 • powiatu krakowskiego (8 osób),
 • powiatu wielickiego (6 osób),
 • powiatu oświęcimskiego (5 osób),
 • powiatu myślenickiego (5 osób),
 • powiatu wadowickiego (4 osoby),
 • powiatu gorlickiego (4 osoby),
 • powiatu limanowskiego (3 osoby),
 • powiatu brzeskiego (3 osoby),
 • powiatu suskiego (2 osoby),
 • powiatu dąbrowskiego (2 osoby),
 • powiatu olkuskiego (2 osoby),
 • powiatu tarnowskiego (1 osoba),
 • powiatu bocheńskiego (1 osoba),
 • powiatu miechowskiego (1 osoba).

Aktualnie 5 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 5407 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

WSSE poinformowało także o śmierci 97-letniej kobiety z powiatu bocheńskiego oraz 81-letniego mężczyzny z Krakowa, którzy przebywali w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Zmarli mieli choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 90.

W Małopolsce przybyło jednak kolejnych ozdrowieńców. Chodzi o 52 osoby z naszego województwa. To 28 kobiet i 24 mężczyzn, w wieku od 6 do 84 lat, z:

 • powiatu nowosądeckiego (24 osoby),
 • powiatu nowotarskiego (9 osób),
 • Nowego Sącza (7 osób),
 • powiatu suskiego (4 osoby),
 • powiatu wadowickiego (2 osoby),
 • powiatu oświęcimskiego (2 osoby),
 • powiatu myślenickiego (2 osoby),
 • Krakowa (1 osoba),
 • powiatu bocheńskiego (1 osoba),

którzy w większości przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 2075 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 15.08.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 5 407 zakażonych (nowych 150)

(powiat bocheński: 393, powiat brzeski: 97, powiat chrzanowski: 55, powiat dąbrowski: 34, powiat gorlicki: 94, powiat krakowski: 178, m. Kraków: 928, powiat limanowski: 343, powiat miechowski: 22, powiat myślenicki: 229, powiat nowosądecki: 987, m. Nowy Sącz: 316, powiat nowotarski: 278, powiat olkuski: 35, powiat oświęcimski: 302, powiat proszowicki: 24, powiat suski: 243, powiat tarnowski: 203, m. Tarnów: 52, powiat tatrzański: 192, powiat wadowicki: 193, powiat wielicki: 209)

w tym:

a. aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 3232

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 275  

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 257
 • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1  
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 9
 • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej: 4  
 • Szpital MEGREZ Tychy: 1  
 • Szpital kliniczny Nr 6 - Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka - Centrum Urazowe dla Dzieci: 1  
 • Szpital w Łańcucie: 2

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 2957

b. wyleczeni: 2 075 (nowych 52)

(powiat bocheński: 161, powiat brzeski: 68, powiat chrzanowski: 36, powiat dąbrowski: 17, powiat gorlicki: 16, powiat krakowski: 90, m. Kraków: 335, powiat limanowski: 149, powiat miechowski: 15, powiat myślenicki: 173, powiat nowosądecki: 251, m. Nowy Sącz: 67, powiat nowotarski: 30, powiat olkuski: 15, powiat oświęcimski: 114, powiat proszowicki: 12, powiat suski: 198, powiat tarnowski: 110, m. Tarnów: 16, powiat tatrzański: 19, powiat wadowicki: 57, powiat wielicki: 126)

c. zgony COVID-19: 90

(powiat bocheński: 24, powiat brzeski: 2, powiat gorlicki: 1, powiat krakowski: 2, m. Kraków: 20, powiat limanowski: 7, powiat nowosądecki: 6, , m. Nowy Sącz: 4, powiat nowotarski: 1, powiat oświęcimski: 6, powiat proszowicki: 2, powiat suski: 1, powiat tarnowski: 5, powiat wadowicki: 4, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 10

(powiat bocheński: 7, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną):13 073

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 12 132

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 8 218

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 77

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 2

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

f. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 2

g. Zgon poza szpitalem: 4

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 3 054 (poprzednia doba: 2 359 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

Małopolska - najnowsze informacje