czwartek, 21 marca 2024 08:12

"Miotła" w Kopalni Soli Wieliczka. Znane nazwiska do odstrzału

Autor Marzena Gitler
"Miotła" w Kopalni Soli Wieliczka. Znane nazwiska do odstrzału

Nowa władza wzięła się za porządki w Kopalni Soli "Wieliczka". Odwołano już trzech członków Rady Nadzorczej. Kolejnym krokiem będzie zmiana prezesa i członków zarządu.

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, o odwołaniu trzech z pięciu członków Rady Nadzorczej Kopalni Soli "Wieliczka". Funkcję stracili Jarosław Czuba, Grzegorz Barszcz i Marcin Zaborniak. Na ich miejsce powołano: Roberta Sadowskiego, Bartłomieja Kocurka i Zbigniewa Engela. To pierwszy krok do odwołania dotychczasowego prezesa, który objął stanowisko w 2020 roku.

Przypomnijmy, stanowisko prezesa wielickiej kopali od zawsze było rozdawane z partyjnego przydziału. W 2016 roku stracił je związany z PO (był krakowskim radnym z jej ramienia) Kajetan D' Obyrn. Jego miejsce zajął z poparciem PiS Zbigniew Zarębski, który niespodziewanie, w trakcie kadencji, 29 lutego 2020 roku został odwołany, mimo, że zarząd chwalił się rekordowymi wynikami spółki.

  • Zobacz:
Wieliczka Niespodziewana dymisja i ekspresowy konkurs
Zbigniew Zarębski stracił stanowisko prezesa zarządu Kopalni Soli Wieliczka. 29 lutego ogłoszono konkurs na jego następcę. Stanowisko prezesa wielickiej kopali od zawsze było rozdawane z partyjnego przydziału. W 2016 roku stracił je związany z PO (był krakowskim radnym z jej ramienia) Kajetan D’ Ob…

22 kwietnia w błyskawicznym konkursie (kandydaci mieli tylko 6 dni roboczych na aplikowanie) wybrano na nowego prezesa Pawła Nowaka. Zarządzanie prestiżową spółką skarbu państwa powierzono osobie, które poprzednio była tylko prezesem zarządu spółki Wsparcie Grupa Tauron Sp. z o.o. w Tarnowie.

  • Zobacz:
Paweł Nowak został nowym prezesem Kopalni Soli Wieliczka
Prezesem Kopalni Soli Wieliczka SA został Paweł Nowak. Poprzednio był Prezesem Zarządu Wsparcie Grupa Tauron Sp. z o.o. w Tarnowie. Przypomninamy, że 29 lutego niespodziewanie stanowisko prezesa zarządu Kopalni Soli Wieliczka stracił Zbigniew Zarębski. Tego samego dnia ogłoszono konkurs na jego nas…

Dziennik Polski sugeruje, że wraz z Nowakiem z funkcjami kierowniczymi pożegnają się Marcin Kowalcze, członek zarządu ds. ekonomicznych oraz popularny wieliczanin (prezes OSP Wieliczka i członek zarządu Powiatu wielickiego) Tomasz Broniowski.

Nowy prezes wielickiej kopalni powinien zostać wyłoniony w konkursie, do jego rozstrzygnięcia stanowisko to może zostać powierzone osobie, która będzie pełniła tę funkcję tymczasowo.  

Warto dodać, że zmian można się też spodziewać również w spółkach - córkach Kopalni Soli "Wieliczka". To Kopalnia Soli Wieliczka „Wsparcie”, Kopalnia Soli Wieliczka „Turystyka” i prowadząca uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” Mice&Health.

Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A. to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, znajdująca się w nadzorze właścicielskim Ministra Aktywów Państwowych. Sto procent udziałów ma w niej Skarb Państwa. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wraz ze zmianą ekipy rządzącej, zmiany w Radzie Nadzorczej i Zarządzie kopalni były kwestią czasu. W Kopalni zatrudnienie na kierowniczym stanowisku znalazł w m.in. były poseł Solidarnej Polski Jan Ziobro, a prezesem specjalistycznego Zakładu Mechanicznego został Marek Burda (sekretarz Okręg Tarnów i Przewodniczący Komitetu Terenowego - Okręg Tarnów Prawa i Sprawiedliwości), były przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego, który teraz startuje do z PiS do Rady Miejskiej w Niepołomicach. Prezes Paweł Nowak z kolei kandyduje w nadchodzących wyborach samorządowych z KW Prawo i Sprawiedliwość do sejmiku województwa małopolskiego, a Tomasz Broniowski i Jan Ziobro z tego samego komitetu do Rady Powiatu Wielickiego.

fot. Powiat Wielicki, Fb. Kopalnia Soli 'Wieliczka"

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka