piątek, 10 kwietnia 2020 05:55

Można wymienić opony na letnie, czy nie? Jest stanowisko ministerstwa

Autor Tomasz Stępień
Można wymienić opony na letnie, czy nie? Jest stanowisko ministerstwa

Czy za wymianę opon z zimowych na letnie można dostać mandat? O karaniu 500 złotowym mandatem kierowców, którzy udali się na wymianę opon w samochodach informowały niedawno media.

Oliwy do ognia dolał Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji, mówiąc, że da facto nie istnieje obowiązek zmiany opon na letnie. – Nie musimy tego robić. To, co jest teraz istotne, to maksymalne ograniczenie wychodzenia z domu. Nie róbmy tego, czego nie musimy robić – twierdził rzecznik. Jego słowa powszechnie zinterpretowano jako chęć karania kierowców, którzy chcą pojechać do wulkanizatora i opony zmienić.

Na reakcję branży motoryzacyjnej nie trzeba było długo czekać. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wraz z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego i Związkiem Dealerów Samochodowych zaapelowali do policji o niekaranie kierowców i równocześnie napisali list do premiera, w którym, w imieniu całej branży, domagali się uznania sezonowej wymiany opon za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego. – Opony zimowe, na których jeździ jeszcze znaczna część kierowców nie nadają się do bezpiecznej jazdy w temperaturach powyżej 10-15 st. C – czytamy w liście. – Szpitale są już w tej chwili przeciążone – nie możemy ryzykować wystąpienia w najbliższych miesiącach fali wypadków spowodowanych jazdą na oponach nieprzystosowanych do sezonu. Od zezwolenia na sezonową wymianę opon zależy także utrzymanie ciągłości dostaw produktów do sklepów dowożonych samochodami dostawczymi – dodają autorzy.

Sprawa wymiany opon tak nabrzmiała, że w zajęło się nią w końcu… Ministerstwo Zdrowia i wydało werdykt. Salomonowy. Opony wymieniać wolno... ale nie każdemu.

To kto może je wymienić? Ministerstwo wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb. Dla kierowców, którzy nie przemieszczają się w tym okresie swoim autem oraz dla tych objętych obowiązkową kwarantanną nie ma pośpiechu – mogą oni jeszcze poczekać z wizytą w warsztacie.

Dobre i to.

– Doceniamy szybką reakcję Ministerstwa Zdrowia na nasz apel. Jesteśmy przekonani, że rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących zezwolenia na sezonową wymianę opon przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących codziennych potrzeb – takich jak robienie zakupów spożywczych – wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – skomentował Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

Swoją drogą, czy sytuacja, w której o wymianie opon w samochodach decyduje Ministerstwo Zdrowia nikogo nie niepokoi? Nie poszliśmy za daleko?

Polska

Polska - najnowsze informacje