sobota, 4 grudnia 2021 13:39

Myślenice. Były burmistrz przed sądem. Odpowie za zniszczenie zabytku

Autor Marzena Gitler
Myślenice. Były burmistrz przed sądem. Odpowie za zniszczenie zabytku

Rozpoczął się proces Macieja O., byłego burmistrza Myślenic. Sprawa dotyczy rozbiórki starej szkoły w Krzyszkowicach. Jest oskarżony o przekroczenia uprawnień oraz doprowadzenia do nieumyślnego uszkodzenia zabytku.

W piątek, 3 grudnia rozpoczął się proces byłego burmistrza Myślenic Michała O. Były włodarz jest oskarżony o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, przez co doprowadził do nieumyślnego uszkodzenia zabytku. Chodzi o rozbiórkę budynku starej szkoły w Krzyszkowicach.

Prokuratura w Oświęcimiu, która prowadziła postępowanie, zakończyła czynności i skierowała akt oskarżenia do sądu w Myślenicach. O zarzutach dla byłego burmistrza pisaliśmy już w kwietniu tego roku. Przypomnijmy: na wiosnę 2016 roku burmistrz Myślenic wydał decyzję o rozbiórce budynku starej szkoły w Krzyszkowicach, gdzie chciał wybudować parking. O wstrzymanie prac rozbiórkowych zabiegał ówczesny poseł, a obecny burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka. Ostatecznie po interwencji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków prace zostały wstrzymane, ale część zabytkowego budynku została już bezpowrotnie zniszczona.

Zdaniem Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie byłemu Burmistrzowi Myślenic zarzutu z art. 231 § 3 k.k. i art. 108 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zw. z art. 11 § 2 k.k., tj. nieumyślnego przekroczenia uprawnień oraz doprowadzenia do nieumyślnego uszkodzenia zabytku. Postępowanie niniejsze zostało zakończone w dniu 31 marca 2021 roku skierowaniem do Sądu Rejonowego w Myślenicach (jako właściwego do rozpoznania sprawy) aktu oskarżenia.”

Prace przy rozbiórce wstrzymano, ale budynek nadal jest zniszczony. Dodatkowo zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, gmina zobowiązana jest do jego odbudowy. Z uwagi na bardzo wysokie koszty takiego przedsięwzięcia, gmina stara się o pozyskanie funduszy zewnętrznych na odbudowę.

Tzw. stara szkoła w Krzyszkowicach została zbudowana w latach 1875-1884 r. Powstała dzięki orzeczeniu Rady Szkolnej Krajowej we Lwowie z dnia 30 kwietnia 1875 roku. Jak wspomina portal zabytek.pl, 1 grudnia 1875 r. po uroczystym nabożeństwie w miejscowym kościółku odbyło się poświęcenie budynku szkolnego. Pierwszym nauczycielem został Jan Górnik - nauczyciel szkoły głównej w Myślenicach z płacą coroczną 300 zł. Koszty szkoły ponosiła gmina, dwór oraz fundusz szkolny okręgowy. Szkoła mieściła się w starym, drewnianym budynku, dlatego szybko przystąpiono do budowy nowego, murowanego obiektu, który ukończono w roku 1884.

fot: Stara szkoła przed wyburzeniem, źródło: Google Street View

Myślenice - najnowsze informacje