poniedziałek, 28 lutego 2022 13:33

Nie zginęli! Bohaterowie z Wyspy Węży żyją! "Zostali wzięci do niewoli przez Rosję"

Autor Mirosław Haładyj
Nie zginęli! Bohaterowie z Wyspy Węży żyją! "Zostali wzięci do niewoli przez Rosję"

Jak poinformował na swoim Twitterze llia Ponomarenko, korespondent wojenny z Kijowa, bohaterscy marynarze z ukraińskiej Wyspy Węży nie zostali straceni. Znajdują się w rosyjskiej  niewoli.

Obrońcy Wężowej Wyspy, leżącej na Morzu Czarnym, mieli zginąć po tym, jak odmówili poddania się rosyjskiemu okrętowi wojennemu. Wieść o śmierci 13 ukraińskich marynarzy szybko obiegła świat. Ich postawa stała się symbolem narodowego oporu, gdyż obrońcy małej (690 metrów długości i 560 szerokości), ale ważnej ze strategicznego punku widzenia wyspy na wezwanie do poddania się i złożenia broni, wystosowane z okrętu rosyjskiej marynarki wojennej mieli odpowiedzieć: "Rosyjski okręcie wojenny, pier*** się". W sieci krąży zapis tej rozmowy rozmowy a dosadne słowa, które pod adresem Rosjan wystosowali obrońcy wyspy, stały się "hasłem" wojny obronnej Ukrainy.

Wiadomość o śmierci pograniczników z Wyspy Węży, którzy mieli zginąć w jej obronie potwierdził m. in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zapowiadając nadanie im pośmiertnych odznaczeń.

Dziś na swoim Twitterze llia Ponomarenko, korespondent wojenny z Kijowa,poinformował, że bohaterscy marynarze i żołnierze Straży Granicznej zostali porwani przez rosyjskiego najeźdźcę.

Na stronie ukraińskiej marynarki wojennej pojawił się też wpis na ten temat. "Bardzo się cieszymy, że nasi bracia żyją (...) czekamy na nich całą duszą" - można między innymi przeczytać w komunikacie.

Стосовно дій РФ біля острову Зміїний 26 лютого, отримавши інформацію, що на о. Зміїний серед наших захисників можуть...

Opublikowany przez ВМС ЗС України Poniedziałek, 28 lutego 2022

Inf.: Twitter/Illia Ponomarenko
Fot.: Facebook/ВМС ЗС України

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje