piątek, 30 czerwca 2023 07:49

Podpisano umowę na zakup kolejnych 750 stojaków rowerowych

Autor Mirosław Haładyj
Podpisano umowę na zakup kolejnych 750 stojaków rowerowych

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie do końca listopada postawi 750 nowych stojaków rowerowych, w celu dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście. Zakup i montaż jednego stojaka wynosi ok. 500 zł. Aktualnie w mieście znajduje się już ok. 10 tysięcy stojaków rowerowych.

Zakup i montaż nowych stojaków rowerowych jest częścią programu miasta mającego na celu promowanie zrównoważonego transportu i zachęcanie mieszkańców do korzystania z rowerów jako jednego z podstawowych środków transportu. Kraków jest jednym z najbardziej rowerowych miast w Polsce, a inwestycje tego typu w infrastrukturę rowerową odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu wygodnych miejsc parkingowych dla rowerzystek i rowerzystów.

W ramach umowy, stojaki rowerowe zostaną rozmieszczone w nowych lokalizacjach na terenie całego miasta, w tym ok. 250 uchwytów zostanie ustawionych w rejonach placówek oświatowych. W dalszym ciągu będziemy realizować także wnioski mieszkańców dotyczące proponowanych lokalizacji.

Dodatkowo, znając potrzeby rowerzystów, a także wiedząc, że w ramach podróży nieraz trzeba podregulować swój rower czy po prostu dopompować koło, ZTP postawiło dwie stacje naprawy rowerów w dzielnicy XVII oraz sześć stacji naprawy rowerów w ramach budżetu obywatelskiego. Wszystkie dostępne punkty są nieodpłatne i dostępne 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Mapa z infrastrukturą gdzie możemy naprawić swój rower znajduje się na stronie internetowej ztp.krakow.pl. W tym i przyszłym roku ZTP planuje doposażyć przestrzeń miejską w kolejnych 30 pompek rowerowych.

W miejscach, gdzie są już obecne stojaki rowerowe, natomiast przypięte są do nich wraki, ZTP przypomina mieszkańcom o możliwości ich zgłaszania. Do tej pory zostało odholowanych 281 rowerów, a 29 rowerów czeka w kolejce do odholowania. Zgłaszanie wraków rowerowych jest ważne dla utrzymania porządku na ulicach miasta i zapewnienia bezpieczeństwa zarówno dla rowerzystów, jak i dla pieszych.

-Jeżeli w twoim otoczeniu jest wrak rowerowy lub brakuje miejsca do zaparkowania roweru na terenie należącym do Gminy Miejskiej Kraków, zgłoś proponowaną przez siebie lokalizację do Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie poprzez e-mail: sekretariat@ztp.krakow.pl

-informują urzędnicy.

Inwestycja w nowe stojaki rowerowe i eliminacja wraków rowerowych jest kolejnym krokiem miasta Krakowa w kierunku poprawy infrastruktury rowerowej oraz promowania ekologicznego i przyjaznego dla zdrowia środka transportu.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka