niedziela, 14 sierpnia 2022 11:53

Polacy boją się, że urlop wyniesie ich za drogo. Ile chcą przeznaczyć?

Autor Tomasz Stępień
Polacy boją się, że urlop wyniesie ich za drogo. Ile chcą przeznaczyć?

Jak pokazały wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2022” do 1000 zł na osobę – to kwota, jaką na letni urlop może przeznaczyć 42% respondentów. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wakacyjny wypoczynek może sobie pozwolić 27% zapytanych Polaków, a 10% ma budżet do 3000 zł na osobę.

Dojazd na wypoczynek i koszty zakwaterowania to 2 główne pozycje, które pochłaniają dużą część budżetowego urlopu Polaków. Na trzecim miejscu znalazły się koszty posiłków – 19% odpowiedzi. Niestety aż 57% respondentów obawia się, że tegoroczny wypoczynek będzie bardzo drogi przy cenach po pandemii i wysokiej inflacji. Dla 37% obecna sytuacja ekonomiczna jest powodem rezygnacji z urlopu. Z kolei 33% przyznaje, że może sobie pozwolić na urlop, ale wymaga to od nich oszczędzania podczas wyjazdu.

Pandemia Polakom dała się na tyle we znaki, że najchętniej w tym roku na wakacyjny urlop wyjeżdżają za granicę – 48% odpowiedzi. Na drugim miejscu można zauważyć skutki inflacji, ponieważ aż 26% ankietowanych deklarowało, że urlop spędza w domu i nigdzie nie wyjeżdża. 15% respondentów wakacje spędzi wyłącznie w Polsce, a 11% zarówno w kraju jak i za granicą.

Już od wielu lat preferowanych kierunkiem wakacyjnych, krajowych wyjazdów Polaków jest morze. W tym roku wybierze się nad Bałtyk co piąty Polak, jak wynika z deklaracji złożonych w badaniu. Aż 25% zapytanych zamierza wypoczywać w tym roku w miejscu zamieszkania. Wyjazd w góry wybrało 12% zapytanych Polaków, jeziora jak na przykład Mazury 10% zapytanych. Wśród respondentów badania nie brakuje także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 18% ankietowanych zamierza w ten sposób spędzać tegoroczny urlop. Wiele osób będzie również podróżować w formule city break zwiedzając różne miasta i korzystając z ich atrakcji – 14%.

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń dla 38% zapytanych Polaków letni urlop będzie trwał między 8 a 14 dni. Tylko 9% respondentów może sobie pozwolić na urlop powyżej 14 dni. Dla 24% zapytanych urlop będzie trwał do 7 dni. Z kolei 11% ankietowanych deklaruje, że będzie wypoczywać w te wakacje tylko w weekendy, a 18% nie wybiera się na urlop w okresie letnim.

Najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej jest morze, co potwierdza 21% odpowiedzi ankietowanych. Góry wybrało 12% zapytanych Polaków, jeziora jak na przykład Mazury 10% zapytanych osób. Wśród respondentów badania nie brakuje także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 18% ankietowanych zamierza w ten sposób spędzać tegoroczny urlop. Wiele osób będzie również podróżować w formie city break zwiedzając różne miejsca – 14%. Jeśli planujemy wyjazd za granicę to 36% respondentów planuje wyjazd poza Europę, a 64% spędzi urlop w krajach europejskich.

Planowanie letniego urlopu dla Polaków jest głównie przyjemnością, na którą długo czekają jak twierdzi 29% respondentów. Często jednak zdają się na partnera lub partnerkę, którzy organizują wakacje 21% odpowiedzi. Niektóre, osoby tego nie lubią i jest to dla nich zmora, którą zawsze oddają w ręce biura podróży - 19% odpowiedzi. Co ciekawe co trzeci Polak działa spontanicznie i nie planuje urlopu – 31%.

*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2022” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1237 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2022.

Małopolska - najnowsze informacje