wtorek, 10 września 2019 12:46

Przebudowa wiaduktu w Nowym Sączu oraz trasy Ptaszkowa – Kamionka Wielka. Jakie utrudnienia w komunikacji?

Autor Marzena Gitler
Przebudowa wiaduktu w Nowym Sączu oraz trasy Ptaszkowa – Kamionka Wielka. Jakie utrudnienia w komunikacji?

Kończy się przebudowa wiaduktu w Nowym Sączu przy ul. Zielonej. Zamiast wąskiego obiektu będzie ponad dwukrotnie szerszy. Sprawniej pojadą pociągi, zyskają kierowcy oraz piesi. Wiadukt powstaje w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 66 mln zł. Prace na trasie Tarnów – Muszyna zapewniają sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją z Tarnowa w Beskidy, do Muszyny i Krynicy.

W poniedziałek, 9 września ruszył kolejny etap przebudowy wiaduktu w Nowym Sączu. Po rozbiórce tymczasowej konstrukcji odciążającej, wykonawca zamontuje drugie nowe przęsło. Prace zajmą około dwóch tygodni. Następnie, prawie dwukrotnie poszerzona zostanie droga pod wiaduktem, z 6 do blisko 11 m.

Przebudowa wiaduktu rozpoczęła się w maju br. Są już przebudowane przyczółki i nowe przęsło pod jednym z torów. Przebudowano także sieć trakcyjną oraz tor w stacji Nowy Sącz.

Od 21 września pociągi pojadą szybciej przez wiadukt po dwóch nowych torach. Kilka dni później mieszkańcy zyskają łatwiejszą i wygodniejszą komunikację w rejonie ul. Zielonej. Kierowcy płynniej i bezpieczniej przejadą pod wiaduktem, nie jednym lecz dwoma 3 m pasami ruchu. Do dyspozycji pieszych będą dwa 2 m chodniki.


W czasie prac – ze względu na ich szeroki zakres, będą zmiany w ruchu kolejowym i drogowym.

Prowadzone są także prace na szlaku Ptaszkowa – Kamionka Wielka. Obejmują wymianę toru wraz z siecią trakcyjną. Przebudowywany jest peron na przystanku Mszalnica. Kontynuowane są roboty na 22 przejazdach kolejowo-drogowych min. w Grybowie, Białej Wyżnej, w Ptaszkowej Mszalnicy, Kamionce Wielkiej. Prace PLK zwiększą poziom bezpieczeństwa użytkowników ruchu kolejowego i drogowego.


Do 21 września wprowadzono zastępczą komunikację autobusową za pociągi na odcinkach Tarnów – Krynica Zdrój oraz Nowy Sącz – Krynica Zdrój oraz objazdy drogowe dla kierowcow, zgodnie z oznakowaniem. Dla pieszych zapewniono przejście obok wiaduktu.

inf. PLK

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje