wtorek, 14 sierpnia 2018 19:52, aktualizacja 7 lat temu

Pustków-Osiedle: Lato na Górze Śmierci

Autor Marzena Gitler
Pustków-Osiedle: Lato na Górze Śmierci

Choć wakacje kojarzą się nam z bezmyślnym leniuchowaniem na plaży, warto wykorzystać ten czas, zwłaszcza w roku świętowania niepodległości Polski, aby odwiedzić miejsca związane z naszą historia. Takim miejscem jest z pewnością Ekspozycji Historyczno - Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Pustowie – Osiedlu, która przygotowała ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz spotkania i wystawy dla starszych.

Wakacyjne zwiedzanie 27 czerwca rozpoczęła 45-osobowa grupa dzieci, młodzieży wraz z 5. opiekunami z Lubiewa w Borach Tucholskich. Grupa przybyła w towarzystwie pani wicedyrektor Liliany Piętki z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu, ponieważ młodzi turyści przebywają na kolonii w gościnnych murach tej szkoły.
W towarzystwie przewodników, młodzież tradycyjnie zapoznała się z historią niemieckiego poligonu wojskowego Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” oraz tragiczną historią więźniów obozów pracy przymusowej funkcjonujących w okresie 1940-1944. Koloniści zwiedzili także wystawę czasową „Ucieczki więźniów z obozu”. Z Ekspozycji młodzi ludzie udali się na Górę Śmierci, aby uczcić pamięć ofiar II wojny światowej na ziemi dębickiej.

Dzień później w ramach wycieczki po zabytkach i atrakcjach Gminy Dębica, placówkę zwiedzili członkowie Klubu Seniora z Paszczyny na czele z przewodniczącym klubu, Kazimierzem Lichoniem. Choć mieszkają po sąsiedzku i znają historię graniczącego z Ekspozycja obozu naocznie lub ze wspomnień starszych kolegów czy bliskich, zrobiła ona na nich przejmujące wrażenie. W baraku więźniarskim, na drugiej stałej wystawie Ekspozycji, Seniorzy zagłębili się w losy i martyrologię przebywających tu Polaków, Żydów i jeńców sowieckich – więźniów obozu pracy, który nie tylko służył ich niewolniczej pracy, ale też ich biologicznemu wyniszczeniu.


W piątkowy wieczór 29 czerwca w ramach „Spotkania z Historią", gościem muzeum była dr Edyta Adamczyk-Pluta, która opowiedziała o czasach powojennych w wykładzie zatytułowanym „Nowa rzeczywistość społeczno-polityczna. Mieszkańcy Dębicy i powiatu dębickiego w latach 1944-56”. Ponad dwugodzinną prelekcję wykładowczyni ubarwiła ciekawą prezentacją multimedialną, która wzbogacało szereg unikatowych zdjęć i danych przybliżających, głównych bohaterów, miejsca i wydarzenia tamtych czasów. Pod koniec spotkania był czas na pytania i osobiste refleksje uczestników tego wieczoru.


4 lipca Ekspozycję Historyczno - Dydaktyczną przy Górze Śmierci zwiedzili uczniowie klas 0-VII Szkoły Podstawowej nr 8 w Dębicy, przebywający na kolonii. Po zwiedzeniu wystaw, dzieci wzięły udziału w warsztatach edukacyjnych. Młodsi uczniowie klas 0-III uczestniczyli w zajęciach „Swój? Inny? Obcy?” - Przejawy nietolerancji we współczesnym świecie". Warsztaty te miały za zadanie uwrażliwić dzieci na wszelkie przejawy nietolerancji i wykształcić w nich postawy szacunku i zrozumienia wobec „inności” drugiego człowieka. Natomiast uczniowie ze starszych klas wzięli udział w warsztatach „Stajemy wszyscy do apelu, umordowani, niewyspani i głodni” – Życie więźniów w obozach pracy przymusowej w Pustkowie".


Dzień później muzeum gościło 15-osobową grupę dzieci rajdu rowerowego na czele z instruktorem Maciej Sobotowski. Uczestnicy "Wakacji z CKiB" w pierwszej kolejności przeszli na Górę Śmierci, aby oddać hołd ofiarom obozów pracy przymusowej w Pustkowie. Potem wraz z przewodnikiem zwiedzili Ekspozycję, zapoznając się z tragicznymi losami mieszkańców ziemi dębickiej podczas II wojny światowej.

Obozy pracy i zagłady - takie miejsca są na mapie Polski. I nawet w czasie letniego wypoczynku warto je odwiedzić, zwłaszcza w sierpniu – miesiącu wielu historycznych rocznic, pamiętając o tych, którzy oddali tu życie, żebyśmy mogli cieszyć się wolnością.

Inf i foto: ECPiP opr mg

Dębica - najnowsze informacje

Rozrywka