środa, 27 października 2021 11:39

Rabka Zdrój. Pierwszy taki zabieg!

Autor Edyta Sowa
Rabka Zdrój. Pierwszy taki zabieg!

W Rabce Zdroju na Oddziale Chirurgii Planowej Szpitala Miejskiego odbył się pierwszy zabieg obustronnej podskórnej mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją. Pacjentka z patogenną mutacją BRCA1+ zdecydowała się na leczenie operacyjne, które zmniejszyło u niej ryzyko raka piersi o 90%.

Zastosowano najnowocześniejsze implanty Motiva Implants oraz macierz bezkomórkową pochodzenia dermalnego (tzw. ADM) firmy Baxter Polska. Zabieg wykonał specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej dr n. med. Wojciech Pirowski, asystował Ordynator Oddziału dr n. med. Jacek Lizoń. Należy podkreślić także pracę całego zespoły operacyjnego, w tym lek. Jerzego Zaremby-Czereyskiego - specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii oraz mgr piel. Haliny Węgrzynek - instrumentariuszki. Już następnego dnia pacjentka została wypisana do domu.

Blok Operacyjny Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdrój został wyposażony we wszystkie niezbędne narzędzia do przeprowadzania zabiegów z zakresu chirurgii piersi, a władze szpitala na pewno nie poprzestaną na tym pierwszym i jakże ważnym dla tej lecznicy zabiegu.


To właśnie październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, który należy do najczęstszych nowotwór występujący na świecie. Każdego roku w Polsce rozpoznawanych jest ponad 23000 przypadków. Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi wzrasta wraz z wiekiem kobiety, aż 80% zachorowań na raka piersi występuje u kobiet po 50 roku życia. Czynnikiem, który drastycznie zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi lub raka jajnika jest posiadanie przez daną osobę patogennych mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. Nowotwory związane z nosicielstwem wadliwych mutacji wspomnianych genów stanowią ok. 10-15% wszystkich zachorowań na raka piersi. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 100 tys. nosicielek mutacji BRCA1.

Już teraz w rabczańskiej Poradni Specjalistycznej wykonywane  jest kilkadziesiąt nowych USG piersi w miesiącu, będzie możliwe robienie ich więcej, dlatego placówka stara się u władz miejskich i wojewódzkich o mammograf.

info. UM Rabka Zdrój, foto. Pixabay

Podhale

Podhale - najnowsze informacje