środa, 17 sierpnia 2022 08:22

Skwer Anny Politkowskiej w Krakowie? Jest petycja. "W naszym mieście powinno się uhonorować zasłużoną dziennikarkę"

Autor Mirosław Haładyj
Skwer Anny Politkowskiej w Krakowie? Jest petycja. "W naszym mieście powinno się uhonorować zasłużoną dziennikarkę"

Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! postanowiło złożyć petycję z postulatem nadania imienia Anny Politkowskiej skwerowi przy skrzyżowaniu Straszewskiego i Franciszkańskiej.

Obecnie przy skwerze nie znajdują się żadne budynki. Nadanie nazwy nie wiązałoby się więc ze zmianą adresów, stąd realizacja pomysłu nie byłaby kłopotliwa dla mieszkańców czy instytucji. Pomysłodawcy zapewniają, że rozważą inne propozycje lokalizacji ewentualnego skweru Politkowskiej, jeżeli takowe się pojawią. Jednak zdaniem stowarzyszenia warto rozważyć miejsce przy skrzyżowaniu Straszewskiego i Franciszkańskiej. Nadanie nazwy skwerowi byłoby też dobrą okazją do uporządkowania tego terenu. Obecnie w tym miejscu stoi od lat nie używana stara budka, a zamiast zieleni planty pokrywa warstwa starych liści.

– Uważamy, że w naszym mieście powinno się uhonorować zasłużoną dziennikarkę, którą została brutalnie zamordowana przez funkcjonariuszy reżimu Putina. Dzięki publikacjom Politkowskiej na jaw wyszły rosyjskie zbrodnie wojenne w Czeczeni oraz nagłośnionych zostało sporo afer korupcyjnych. W wielu rejonach świata za mówienie prawdy można zapłacić życiem, a sfera wolności słowa jest coraz bardziej ograniczona. Inicjatywa ma przypominać o tym jak ważną rolę dla społeczeństwa odgrywa rzetelna informacja

– mówi Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! i dodaje:

– Sporo miast zdecydowało się uhonorować Annę Politkowską. Ma ona swoją ulicę chociażby w Tibiisi czy w Rzymie. Tym bardziej warto, żeby Kraków dołączyć do grona miejscowości, które podęły taką decyzję. Mało miejsc w Krakowie nosi imię kobiet. Stwarza to bardzo mylne i niesprawiedliwe wrażenie, że tylko mężczyźni tworzyli historię. Dlatego inicjatywa przyczyniłaby się chociaż trochę do zmniejszenia skali dyskryminacji kobiet w nazewnictwie krakowskich ulic, placów i skwerów.
Zdaniem Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! nazwy skwerowi byłoby też dobrą okazją do uporządkowania tego terenu/Fot.: Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!
Zdaniem Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! nazwy skwerowi byłoby też dobrą okazją do uporządkowania tego terenu/Fot.: Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!

Anna Politkowska urodziła się w USA, a jej rodzina pochodzi z Ukrainy. Przez wiele lat mieszkała jednak w Rosji. Jej publikacje są przykładem bardzo odważnego i bezkompromisowego dziennikarstwa. Jest autorką takich książek jak "Rosja Putina", "Druga wojna czeczeńska", "Udręczona Rosja", "A Russian Diary". Dzięki Politkowskiej na jaw wyszyły okropne zbornie wojenne jakie reżim Putina popełniał w Czeczeni. Wiele jej tekstów dotyczyło spraw, które władze Rosji chciały ukryć za wszelką cenę. Była wielokrotnie nagradzana. W 2016 roku została zamordowana. Okoliczności zbrodni wskazują, że za śmiercią Politowskiej stali funkcjonariusze reżimu Putina.

Z wolnością słowa jest tak jak z powietrzem. Dopiero gdy jej zabranie czuć, jak bardzo jest ważna. Dlatego warto poprzez konkretne przykłady pokazywać wagę praw człowieka.  


Fot. i inf.: Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!

Kraków

Kraków - najnowsze informacje