czwartek, 4 marca 2021 14:07

Spór o figurę. "...żeby tak zbezcześcić piękno, które pradziadkowie stworzyli"

Autor Głos 24
Spór o figurę. "...żeby tak zbezcześcić piękno, które pradziadkowie stworzyli"

Pomimo odrestaurowania kamiennej figury Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej właściciel nie jest usatysfakcjonowany efektem. Uważa to za zbezczeszczenie piękna i pracy jego przodków, a także obrazę rodziny.

Jak podaje Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w toku prac konserwatorskich twarz Maryi uległa całkowitemu zniszczeniu i konieczna była jej rekonstrukcja przez dyplomowanego konserwatora. Nie da się zaprzeczyć, że figura po renowacji nie przypominaj pierwotnej wersji. Wykonawca dodał wianek, diametralnie zmienił kolor jej włosów i barwę twarzy. Takie działania nie podobają się właścicielowi. Chce on, aby przydrożna figura z okolic Wadowic wyglądała dokładnie jak przed konserwacją. Nie wyraża także zgody na montaż czy dokończenie renowacji postumentu. Konserwatorzy w obawie o przyszłość figury i poddanie jej kolejnym zmianom, wraz z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, stara się o wpisanie rzeźby do rejestru zabytków w celu zapewnienia jej ochrony prawnej.

Zdania internatów się podzielone. Część z nich przyznaje rację właścicielowi, inni podziwiają piękno nowej odsłony monumentu. Jak wiemy, piękno i sztuka to kwestie sporne, dlatego rekonstrukcja budzi tyle skrajnych emocji.

To, co ktoś zrobił z czasem tej figurce (fot. po lewej) to zgroza. Uważam, że świetna konserwatorska praca właśnie przywróciła rzeźbie poprzedni urok. Jak wół widać na środkowych zdjęciach, że twarz oryginalnej figurki się nie zachowała w najlepszym stanie. Widzicie odkrywkę, czyli wcześniejsze warstwy na tych środkowych fotkach? Wciąż jednak konserwator odnalazł łuk powieki, kolor. Gratulacje dla konserwatora. - pisze jedna z komentujących.
Ludzie nikt nie zaprzeczy, że figura po renowacji jest piękniejsza niż przed...ponoć sztuka jest kwestia względną problem w tym, że ja się właścicielowi nie dziwię, a wręcz podałbym do sądu za taką renowacje ponieważ to nie jest odnowienie tylko przerobienie na coś zupełnie innego...to już nie jest ta sama figura jak przed – dodaje internauta.

Jednak przez układ zdjęć na facebookowym profilu Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie wszyscy od razu wiedzą która odsłona rzeźby jest nową, a która starą. Cała sytuacja przynosi na myśl hiszpańskie wydarzenia sprzed paru lat, których główną bohaterką stała się Cecilia Gimenez i nieudana renowacja stu letniego fresku Ecce Homo, której się podjęła.

Niestety na tym nie koniec. Podobnym efektem „cieszy się” odrestaurowana figura św. Jerzego walczącego ze smokiem. Obecnie kościelna rzeźba przypomina postać z kreskówki.

Zdaniem rzeczniczki, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie Magdaleny Miszczyk, przywrócenie figury do poprzedniego stanu jest niemożliwe. Głos w tej sprawie zabrał też wójt Spytkowic. Na swoim facebookowym profilu napisał:

Bardzo dziękuję Pani Wojewódzkiej Konserwator Zabytków, za zainteresowanie sprawą renowacji kapliczki w Miejscu. Chwały...

Opublikowany przez Mariusza Krystiana Poniedziałek, 1 marca 2021

info: onet.pl, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

fot.: Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje