sobota, 8 czerwca 2024 14:00

To musisz wiedzieć, idąc na wybory. Jak oddać ważny głos 9 czerwca?

Autor Patryk Trzaska
To musisz wiedzieć, idąc na wybory. Jak oddać ważny głos 9 czerwca?

Już w tę niedzielę Polacy ruszą do urn, aby wybrać polityków, którzy będą reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim. Jak jednak głosować? Przedstawiamy krótkie "abc", o którym należy pamiętać, idąc na wybory.  

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 r. partie miały czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21, jednak pierwsze wyniki i sondaże poznamy dopiero o 23:00. Jest to związane z różnicą stref czasowych w innych państwach członkowskich.

  • Zobacz też:
Kompas wyborczy ułatwi podjęcie decyzji na kogo zagłosować
Zastanawiasz się, na kogo zagłosować w eurowyborach? Portale przygotowały Kompasy Wyborcze, które wskażą, do których partii jest ci najbliżej.

W wyborach może wziąć udział każdy kto: jest obywatelem Polski oraz najpóźniej w dniu głosowania będzie posiadał ukończone 18 lat, bądź jest obywatelem innego państwa członkowskiego, który zamieszkuje na stałe lub czasowo w Polsce i został wpisany do rejestru wyborców. Aby sprawdzić do której komisji jesteśmy przypisani, możemy skorzystać z aplikacji mobilnej mObywatel, lub na stronie obywatel.gov.pl.

Należy pamiętać, aby do lokalu wyborczego wziąć ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość. Może być to paszport bądź dowód osobisty. Osoby, które chciałyby oddać głos w innym miejscu, muszą złożyć odpowiedni wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w miejscu, w którym chcą głosować. Można to zrobić przez internet lub osobiście w urzędzie gminy.

Po otrzymaniu karty wyborczej należy się upewnić czy znajdują się na niej pieczęcie Państwowej Komisji Wyborczej. Ich ewentualny brak należy zgłosić członkom komisji. Na samej karcie do głosowania należy postawić znak "X" przy nazwisku kandydata, na którego chcemy oddać głos. Postawienie znaku "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydat bądź niepostawienie go w ogóle, będzie skutkowało oddaniem nieważnego głosu. Na karcie nie wolno też stawiać innych znaków w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

  • Zobacz też:
Znamy pełne listy do Parlamentu Europejskiego. Na kogo postawiły komitety w Małopolsce?
Już w czerwcu pójdziemy ponownie do urn, tym razem wybrać swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce zostanie wybieranych 53 posłów.

Cisza wyborcza

Należy pamiętać, że od północy w nocy z piątku na sobotę w całym kraju obowiązywać będzie cisza wyborcza, która potrwa do niedzieli 9 czerwca do godziny 23:00. W tym czasie zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej.

Fot. Mateusz Łysik/Głos24

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka