wtorek, 22 lutego 2022 16:54

UJ podjął decyzję w sprawie kontrowersyjnego wpisu rzecznika prasowego Instytutu Psychologii

Autor Mirosław Haładyj
UJ podjął decyzję w sprawie kontrowersyjnego wpisu rzecznika prasowego Instytutu Psychologii

Uniwersytet Jagielloński podjął decyzję w sprawie kontrowersyjnego wpisu rzecznika prasowego Instytutu Psychologii Samuela Nowaka. Władze uczelni poinformowały o rozwiązaniu z nim umowy o pracę.

Przypomnijmy, w czwartek (17 lutego) rzecznik prasowy Instytutu Psychologii UJ Samuel Nowak (powiązany z Partią Razem) umieścił na Twitterze wpis, w którym zasugerował "robienie farszu do pierożków z ludzkich płodów, z dzieci". Choć wpis został usunięty, to zdążył oburzyć sporo osób. W tej sprawie interweniował m.in. Dariusz Matecki, radny Szczecina, który w zamieszczonym twittcie dopytywał, "czy osoba, która pisze o robieniu "farszu do pierożków" z płodów ludzkich, powinna być rzecznikiem prasowym Instytutu Psychologii".

Na reakcję uniwersytetu nie trzeba było długo czekać. We wpisie z 18 lutego uczelnia napisała, że "Władze UJ z oburzeniem przyjęły wpis pracownika zamieszczony na jego prywatnym koncie w serwisie społecznościowym Twitter. Nie jest to stanowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego, a prywatny pogląd wyrażony przez naszego pracownika". Samuel Nowak został także wezwany przez władze uczelni do złożenia pilnych wyjaśnień przed swoim bezpośrednim przełożonym – dyrektorem Instytutu Psychologii UJ.

Dzisiaj, 22 lutego, Uniwersytet Jagielloński poinformował, że rozwiązał umowę z Nowakiem:

– Umowa o pracę z Panem Samuelem Nowakiem zostanie rozwiązana. Władze uczelni zapoznały się z wyjaśnieniami pracownika, zatrudnionego na stanowisku administracyjnym, przeprowadziły konsultacje z dyrekcją Instytutu Psychologii UJ i kierownictwem Wydziału Filozoficznego UJ.

Cztery godziny wcześniej uczelnia poinformowała za pośrednictwem Twittera, że całą sprawę dokładnie zbadała:

– Po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy podjęto decyzję o wyciągnięciu konsekwencji służbowych wobec pracownika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu opinii związków zawodowych, umowa o pracę z Panem Samuelem Nowakiem zostanie rozwiązana.

Inf.: Twitter
Fot.: wikipedia

Kraków

Kraków - najnowsze informacje