środa, 13 stycznia 2021 08:09

W Łącku znaleziono kapsułę czasu! W środku przedmioty sprzed 200 lat

Autor Aleksandra Tokarz
W Łącku znaleziono kapsułę czasu! W środku przedmioty sprzed 200 lat

W połowie listopada minionego roku w Łącku rozpoczęły się prace remontowe, związane ze zmianą pokrycia dachowego kościoła parafialnego. Pracownicy firmy, która zajęła się tą inwestycją, podczas prac natknęli się na niecodzienny przedmiot. Odnaleziono bowiem kapsułę czasu.

Początkowo zawartość i datowanie kapsuły było nieznane, ponieważ jej szczelne zamknięcie uniemożliwiało zapoznanie się z zawartością przedmiotu. Wczoraj, w obecności przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wielu osób, które były zaangażowane w to przedsięwzięcie, dokonano uroczystego otwarcia kapsuły.

Zgromadzeni goście w napięciu i z dużym zaciekawieniem oczekiwali na moment otwarcia i poznanie przekazu, który pozostawili łąccy przodkowie.

Co było w środku? Miedziana tuba skrywała kilka monet z różnych okresów historii, z czego najstarsza z nich pochodziła z 1800 roku, a najmłodsza z roku 1929. Ponadto wewnątrz znajdowały się także trzy listy, sporządzone prawdopodobnie przez ówczesnych proboszczów parafii Łącko. Stan dokumentów pozwolił na odczytanie jedynie ich fragmentów, jednak teraz trafią one do rekonstrukcji, by w jak najlepszym stopniu możliwe było zapoznanie się z treścią.

Najstarszy list jest datowany na 1879 rok, drugi z rękopisów pochodzi z roku 1893, natomiast ostatni z listów spisany został w 1933 r. przez ks. Józefa Puta i jest to również data zamknięcia owej kapsuły czasu.

Wymiana pokrycia dachowego kościoła parafialnego w Łącku jest współfinansowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie - Regionalnego Konserwatora Przyrody w związku z projektem pn. „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce”.

fot. Gmina Łącko

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje