piątek, 4 marca 2022 23:08

Wojna w Ukrainie. Lista oficjalnych zbiórek oraz inicjatyw

Autor Głos 24
Wojna w Ukrainie. Lista oficjalnych zbiórek oraz inicjatyw

Zaatakowana przez wojnę Ukraina i jej mieszkańcy potrzebują naszej pomocy. Publikujemy aktualną listę zbiórek oraz inicjatyw. Zobacz, jak można pomóc. Będziemy aktualizować listę na bieżąco.

Przed wpłaceniem pieniędzy, upewnij się, że wpłacasz na konto prawdziwej fundacji lub zbiórki. Niestety cyberprzestępcy również próbują wykorzystać sytuację.

Aktualizacja 14.03.2022

Lista oficjalnych zbiórek

Specjalna strona rządowa

Rząd uruchomił specjalny serwis, w którym Ukraińcy mogą szukać pomocy. Mogą zgłosić się także Polacy, którzy chcą zaoferować swoje wsparcie.

"Szukasz ratunku przed wojną? Chcesz wesprzeć uchodźców? Tu znajdziesz pomoc lub jej udzielisz" – czytamy. W serwisie znajdują się także zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom.

Serwis rządowy "Pomagam Ukrainie"

Narodowy Bank Ukrainy

Narodowy Bank Ukrainy utworzył specjalne konto, na które wpłacać można pieniądze dla osób, które walczą w kraju. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na Siły Zbrojne Ukrainy.

Dla osób spoza Ukrainy: środki przekazuje się na specjalne konto UA843000010000000047330992708. Obsługuje ono różne waluty i jak podkreśla NBU, "zostało założone, aby przyjmować przelewy od międzynarodowych partnerów i darczyńców zarówno w walucie obcej - dolary amerykańskie, euro, funty brytyjskie, jak i w hrywnie".

W przypadku przelewów w hrywnach:
Bank: Narodowy Bank Ukrainy; MFO 300001. Numer konta: UA843000010000000047330992708. Kod EDRPOU 00032106. Odbiorca płatności: Narodowy Bank Ukrainy.

W przypadku przelewów w amerykańskich dolarach:
Beneficjent: Narodowy Bank Ukrainy. BIC beneficjenta: NBUA UA UX. Adres beneficjenta: 9 Instytutska St, Kijów, 01601, Ukraina. Numer konta: 400807238. Nazwa banku beneficjenta: JP Morgan Chase Bank, Nowy Jork.

BIC beneficjenta: CHASUS33. Adres banku beneficjenta: 383 Madison Avenue, Nowy Jork, NY 10017 USA. Cel płatności: na potrzeby rachunku 47330992708.

W przypadku przelewów w euro:
Beneficjent: Narodowy Bank Ukrainy. Konto beneficjenta: UA843000010000000047330992708. Bank beneficjenta: Narodowy Bank Ukrainy.

Konto korespondenta: IBAN DE05504000005040040066. Bank korespondenta: Deutsche Budesbank, Frankfurt. Swift kod: MARKDEFF.

W przypadku przelewów w funtach:
Nazwa beneficjenta: Narodowy Bank Ukrainy. Kod: 60-92-42. Numer konta: GB52CHAS60924280033041. Oznaczenie konta kredytowego: 47330992708. BIC beneficjenta: NBUA UA UX.

Adres beneficjenta: Instytutska 9, Kijów, 01601, Ukraina. Nazwa banku beneficjenta: JP Morgan Chase Bank NA, Londyn. BIC banku beneficjenta: CHASGB2L. Adres banku beneficjenta: 125 London Wall, Londyn EC2Y 5AJ, UK.

Serwis ogłoszeniowy dla Polaków oferujących pomoc Ukraińcom

Ruszył serwis ogłoszeniowy dla Polaków oferujących pomoc Ukraińcom. Serwis został przygotowany przez zespół Grupy Morizon-Gratka i jest dostępny na Gratka.pl.

W serwisie ogłoszeniowym można zamieścić ogłoszenie oraz znaleźć pomoc.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Zbiórkę na rzecz Ukrainy na Facebooku zorganizowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Wpłat można też dokonywać przez indywidualne konto bankowe: mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001; tytuł wpłaty: Pomoc dla Ukrainy

UNICEF

UNICEF jest na miejscu i stale pomaga dzieciom na Ukrainie. Eskalacja działań wojennych sprawia jednak, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie. Zniszczona została część infrastruktury wodnej i edukacyjnej, występują ograniczenia w dostawie prądu i gazu. Dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach jest coraz trudniejszy. Rodziny z dziećmi opuszczają swoje domy, wzrasta poziom ubóstwa. Wobec nasilania się konfliktu UNICEF zwiększa skalę pomocy.

"Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych" - napisali organizatorzy.

Darowiznę można przekazać w tym miejscu.

Caritas

Do Ukrainy płynie też pomoc humanitarna polskiego Caritasu. "Zdecydowaliśmy o natychmiastowym przekazaniu 100 tys. zł na rzecz Ukrainy — powiedział mediom ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor organizacji. Pierwsza transza środków przekazanych ukraińskiemu Caritasowi ma pomóc w zabezpieczeniu bieżących przygotowań do sytuacji kryzysowej. Caritas uruchomił też zbiórkę środków na dodatkowe wsparcie Ukrainy. Na stronie caritas.pl dostępna jest specjalna opcja przelania pieniędzy na ten cel.

Można także dokonać wpłaty bezpośrednio na konto organizacji:
77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA

Fundacja Pomagam.pl

Zbiórka została utworzona także przez Fundację Pomagam.pl. Jak informują jej przedstawiciele, 100 proc. wpłaconych pieniędzy trafi na tzw. fundusz solidarnościowy. "Zebrane środki przekażemy ukraińskim organizacjom, zajmującymi się pomocą humanitarną" — piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej. "Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach" - dodają. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony zbiórki #SolidarnizUkrainą.

Polska Akcja Humanitarna

Środki na wsparcie dla Ukrainy zbiera również Polska Akcja Humanitarna. – Wschód Ukrainy to jeden z najuboższych regionów kraju – mówi Helena Krajewska rzeczniczka prasowa z PAH.

– Mieszkańcy żyją z bardzo niskich emerytur, które często nie pozwalają spełnić minimalnych potrzeb żywnościowych, kupić leków czy opłacić wizyty u lekarza. Przedstawiciele organizacji są na miejscu — podkreśla Krajewska.

Wpłat można dokonywać na stronie internetowej pah.org.pl/sos-ukraina lub bezpośrednio na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772.

Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich

Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich od lat pomaga uchodźcom politycznym. Prowadzi dla nich hostel Mirnyj Dom. Fundacje zbiera fundusze i dary rzeczowe na mieszkania, łóżka, materace, żywność, środki czystości, wszystko, co jest potrzebne tym, którzy już są w Mirnym i wynajętych mieszkaniach oraz tym, którzy cały czas przyjeżdżają.

Wpłaty można dokonywać bezpośrednio tutaj, lub przelewem:

Fundacja Humanosh im. Sławy i Izydora Wołosiańskich
PKO BP, BIZNES PARTNER
PL 25 1020 4900 0000 8202 3295 3560

Wpłat dokonywać można również bezpośrednio do Mirnego Domu, gdzie można przynosić też dary rzeczowe. Dary zbieramy również w magazynie, przy ul. Rzymowskiego 36 w Warszawie.

Polska Misja Medyczna wyśle pomoc medyczną na wschodnią Ukrainę

Polska Misja Medyczna, organizacja od ponad 20 lat zajmująca się pomocą humanitarną i rozwojową na całym świecie, prowadzi zbiórkę środków na pomoc Ukrainie. Głównym celem jest pilna odpowiedź na potrzeby mieszkańców w obszarach dotkniętych działaniami zbrojnymi.

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej dla Ukrainy:

Fundacja HumanDoc

Fundacja HumanDoc organizuje zbiórkę na ewakuację dzieci i osób starszych z atakowanych terenów. "Wiele wiejskich domów zostało ostrzelanych. Musimy zacząć ewakuację w bezpieczne miejsca starszych i przede wszystkim dzieci. Potrzebujemy pieniądze przede wszystkim na benzynę, generatory prądu, leki [...] jedzenie" - podkreśla Marina z organizacji Bereginya z Mariupola, która od lat pomaga ofiarom konfliktu. Zbiórkę można wesprzeć na stronie zrzutka.pl.

Salam Lab i stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju prowadzi zrzutkę na rzecz Ukraińców i Ukrainek także na zrzutka.pl.

Na tym samym serwisie zbiórkę uruchomiła też Fundacja Otwarty Dialog

Siepomaga

Siepomaga.pl — największy portal charytatywny — uruchomił zbiórkę internetową na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie:

Avalon

Zbiórka na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami

Fundacja zwraca się z prośbą do ludzi dobrej woli o darowizny na rzecz działania i rozwoju Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, w tym przede wszystkim na zakup niezbędnego wyposażenia i sprzętu oraz pokrycie kosztów logistyki i transportu.  Datki można przekazywać w ramach zbiórki zorganizowanej poprzez portal Helpuj.pl.

Pozostałe zbiórki

Zbiórki na Facebooku:

Przed wpłaceniem pieniędzy, upewnij się, że wpłacasz na konto prawdziwej fundacji. Tego typu sytuacje są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Obserwujcie Niebezpiecznik, Zaufana Trzecia Strona, Sekurak - tam na pewno znajdą się ostrzeżenia przed fałszywymi zbiórkami.

Listę zebraliśmy razem z Onet i serwisem NOIZZ.

Wojna - najnowsze informacje

Rozrywka