czwartek, 19 sierpnia 2021 17:54

Zdrowa i bezpieczna żywność od małopolskich rolników - dożynki w Proszowicach

Autor Edyta Sowa
Zdrowa i bezpieczna żywność od małopolskich rolników - dożynki w Proszowicach

Dożynki są doroczną tradycją. Święto małopolskich rolników, sadowników, ogrodników, obchodzone w Proszowicach rozpoczął korowód pojazdów. Jadąca na czele bryczka konna prowadziła go przez miasto do rynku. Ludowe święto na zakończenie żniw i plac polowych jest szczególnym dniem dla wszystkich związanych z plonami ziemi, ale była to też okazja żeby się zaszczepić przeciwko koronawirusowi.

Małopolscy rolnicy produkują zdrową i bezpieczną żywność dla naszych mieszkańców. Jako samorząd wojewódzki myślimy o przyszłości oraz rozwoju małopolskiej wsi i staramy się rolnikom zapewnić godne życie, a także warunki do pracy. Cieszy też fakt, że podczas dożynek mieszkańcy Małopolski mogli zaszczepić się przeciw koronawirusowi - mówił wicemarszałek Łukasz Smółka, biorący udział w uroczystościach.

Joanna Milczarek z sołectwa Szreniawa i Krzysztof Sasnal z sołectwa Szklana, pełniący funkcję Starostów, obydwoje prowadzą gospodarstwa, zajmują się uprawą roli. Joanna i Władysław Milczarek produkują sałatę lodową i selera naciowego, Krzysztof Sasnal głównie uprawia warzywa i kukurydzę, prowadzi także firmę transportową i współpracuje z lokalnymi firmami zajmującymi się produkcją rolną. Starostowie przekazali chleb dożynkowy na ręce Burmistrza, który podzielił się nim z gośćmi i zgromadzonymi uczestnikami dożynek.

W czasie dożynek można było podziwiać różnorodne wieńce z 15 sołectw. Mieszkańcy Gminy wykazali się pomysłowością i kreatywnością, każdy wieniec był innego kształtu i zawartości, dominowały kłosy czterech zbóż: pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, niektóre dekorowane były owocami jarzębiny, winogronami, ziołami i kwiatami. Na scenie odnowionego amfiteatru kolejne grupy dożynkowe prezentowały wykonane wieńce i tradycyjne piosenki, w których ułożone były teksty z aktualną tematyką.

W czasie wydarzenia czynne były stoiska z animacjami dla dzieci oraz punkty konsultacyjne Agencji Modernizacji i Restrukturyzacja Rolnictwa i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, chętni mogli także skorzystać i zaszczepić się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Serdecznie dziękuję wszystkim za wzięcie udziału i uświetnienie święta rolników, hodowców, sadowników, ogrodników i wszystkich związanych z rolnictwem. Dziękuję delegacjom 15 wsi, Paniom i Panom sołtysom, Kołom Gospodyń Wiejskich, druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych za przygotowanie dożynkowych wieńcy - napisał na swoim FB Grzegorz Cichy - Burmistrz Proszowic

źródło: malopolska, foto. FB Grzegorz Cichy

Proszowice - najnowsze informacje