poniedziałek, 19 grudnia 2022 11:56

10 wigilijnych potraw, na które czekamy cały rok

Autor Artykuł sponsorowany
10 wigilijnych potraw, na które czekamy cały rok

Chociaż na stołach wigilijnych w różnych częściach Polski można znaleźć nieco inne potrawy, łączy je jedno. Każdy czeka na nie przez cały rok! A to dlatego, że większość z nich w tak postnej, a jednocześnie świątecznej odsłonie jemy tylko raz do roku. Oto 10 świątecznych potraw, na które z taką niecierpliwością czekamy i których nie może zabraknąć na świątecznym stole!

10 z 12 - czyli najpopularniejsze dania na Wigilijnym stole

Według tradycji na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 dań. Są wśród nich jednak takie, na które czekamy bardziej i takie, na które czekamy mniej. Dzieje się tak, ponieważ część z nich zdarzy nam się przygotować nie tylko w czasie świąt, ale też karnawału. Mamy też sposobność spróbować ich np. w ciągu roku np. na weselu, urodzinach czy chrzcinach.

Za czym z wigilijnego stołu tęsknimy przez cały rok najbardziej?

1. Karp

Sprzedaż karpia rusza w grudniu i to jedna z niewielu ryb w Polsce, której spożycie tak rośnie w okresie świątecznym. Rzadko też się zdarza, by później w ciągu roku pojawił się on na stole.

2. Barszcz z uszkami

To kolejna bezsprzecznie świąteczna potrawa. Barszcz czerwony z uszkami pojawia się na święta, a jego aromat sprawia, że nasze ślinianki pracują intensywniej.

3. Klasyczny śledź

Przepisów na śledzie mamy obecnie całe mnóstwo. Jednak w święta najlepiej sprawdza się klasyka, czyli przepis na śledzie w oleju z cebulą. Chociaż w ciągu roku mamy okazję próbować różnych wariacji na temat śledzi, te najprostsze najlepiej smakują nam właśnie w święta.

4. Kapusta z grzybami

Kapusta z grzybami to kolejne typowo postne danie, którego raczej nie przygotowujemy w ciągu roku. Zapach gotowanych grzybów w domu czy na klatce schodowej w bloku to znak, że przygotowania do świąt idą pełną parą.

5. Kutia

Kutia, czyli gotowana pszenica z makiem, bakaliami oraz miodem rzadko pojawia się w domu poza świątecznym okresem. Kojarzy się bowiem nieodłącznie z wigilijnym stołem właśnie.

6. Ryba po grecku

Oprócz karpia na naszych stołach świątecznych często pojawia się również ryba po grecku. A chociaż to również doskonałe danie na imprezę, to najczęściej pojawia się w naszym menu właśnie w związku z Wigilią.

7. Piernik

Czy wiedziałeś, że piernik według tradycji ludowej oznacza dobrobyt? Dlatego tak chętnie przygotowujemy go w okolicy świąt, by zapewnić sobie przychylność losu na kolejne miesiące i lata. Piernik tak mocno zakorzenił się w naszej tradycji, że w niektórych częściach Polski trudno wyobrazić sobie wigilijny stół bez tego słodkiego korzennego przysmaku.

8. Pierogi

Pierogi z kapustą i grzybami lub pierogi z grzybami — to również danie, które w święta smakuje znacznie lepiej, niż w każdy inny dzień w roku. To zdecydowanie jedno z dań, na które czeka się z niecierpliwością w domach niemal w całej Polsce.

9. Kompot z suszu

Nie tylko coś do jedzenia, ale też i do picia! Niegdyś wierzono, że kompot z suszu (jabłek, gruszek i śliwek) zapewni długowieczność, zdrowie i powodzenie w miłości. Dlatego tak chętnie popija się go w Wigilię, a raczej rzadko spotyka się tego rodzaju napój na stołach w ciągu roku.

10. Kapusta z grochem

Obok kapusty z grzybami, kapusta z grochem to również typowo wigilijne danie. Raczej nie spotkamy jej w ciągu roku na imprezach.

Jak widzisz, w święta króluje nie tylko przepis na śledzie, ale też mnóstwo innych, tradycyjnych dań. Niezależnie od tego, na co najbardziej czekasz, jesteśmy przekonani, że magia tego dnia i spożywanych wówczas dań polega między innymi na tym, że jadamy je głównie raz do roku.

Gotowanie - najnowsze informacje

Rozrywka