wtorek, 11 czerwca 2019 13:26

Bochnia. Uwaga! Będą walczyć z komarami. Wieczorem na terenie gminy rozpoczną się opryski

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia. Uwaga! Będą walczyć z komarami. Wieczorem na terenie gminy rozpoczną się opryski

W związku z plagą komarów zakupiony został sprzęt (rozpylacze) i środki przeciw komarom.

Służby miejskie zajmą się rozpylaniem w miejscach newralgicznych tzn. parkach, skwerach, Plantach Salinarnych i w miejscach, gdzie znajdują się ogniska wylęgania komarów, czyli stojących zbiornikach wodnych czy też wody zalegającej w rowach lub nieckach jeszcze po ostatnich deszczach.

Już dzisiaj tj. 11 czerwca, w godzinach późno-popołudniowych tj. od. godz. 19:00 do godzin wieczornych – około 22:00 – 23:00 zostaną przeprowadzone pierwsze zabiegi. Rozpylany środek w postaci mgły – aerozolu nie stanowi po opadnięciu niebezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt, jednak w trakcie rozpylania nie powinien dostawać się do oczu, czy też dróg oddechowych mogąc powodować swędzenie i pieczenie.

Mieszkańcy okolicznych terenów zostaną poinformowani z wyprzedzeniem o przeprowadzeniu zabiegu przez Ochotniczą Straż Pożarną, poprzez megafony, a teren przed wejściem osób i zwierząt zabezpieczy Straż Miejska. Mgła wytwarzana przez urządzenia bardzo krótko unosi się w powietrzu i dosłownie w kilkanaście sekund później nie ma już żadnego niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Przewidywany teren oprysków w dniu dzisiejszym to Plac Turka, Planty Salinarne i – w zależności od wymaganego czasu zabiegu – istnieje możliwość przeprowadzenia prac w innych miejscach.

Opryski będą się odbywały w ciągu najbliższych kilku dni. Prosimy Państwa o przestrzeganie komunikatów podawanych przez Straż Pożarną, oraz nie wchodzenie na teren działań.

Komary w ciągu swojego krótkiego życia potrafią się przemieszczać na znaczne odległości w czym pomaga im wiatr. Przy tak dużej ilości lęgnących się owadów jednak żadne opryski nie wyeliminują ich do końca. Tu sprawdzają się podstawowe metody na walkę z komarami, czyli ich odstraszanie. Od domowych sposobów polegających na posmarowaniu skóry olejkami eterycznymi (np. olejkiem waniliowym), przez zasadzenie w ogródku lub na balkonie naturalnych roślin odstraszających komary (kocimiętka, bazylia, mięta, rozmaryn, pomidory) po specjalne preparaty o właściwościach odstraszających (dostępne w płynie lub w spray’u).

W sklepach znajdziemy też opaski i plastry z olejkami eterycznymi, które również skutecznie odstraszają komary. Jeśli zostaliśmy już pokąsani, możemy zastosować doraźne środki łagodzące skutki ukłuć komarów – np. żele i kremy, które zmniejszają uczucie swędzenia i łagodzą opuchliznę.

Bochnia - najnowsze informacje