poniedziałek, 25 stycznia 2021 14:11

Bunt rodziców! Uczniowie klas 4-8 wrócili do szkół! Jak to możliwe? Kuratorium wyjaśnia

Autor Mirosław Haładyj
Bunt rodziców! Uczniowie klas 4-8 wrócili do szkół! Jak to możliwe? Kuratorium wyjaśnia

Do dyrektorów wpłynęły masowe wnioski od rodziców o powrót ich dzieci do szkół.

Mimo iż po feriach stacjonarną naukę mieli rozpocząć jedynie uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, to w niektórych placówkach na Podhalu (we wsiach Ostrowsko, Ludźmierz i Krempachy) i Podkarpaciu (Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Rzeszowie) uczą się również starsi wychowankowie.

Jak to możliwe? Rodzice uczniów złożyli masowe wnioski do dyrektorów, że nie są w stanie zapewnić dzieciom nauki w domach.

– Dyrektor każdej szkoły nadal ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić uczniowi realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły jeżeli rodzic złoży taki wniosek

– tłumaczy portalowi gazeta.pl dyrektorka rzeszowskiej placówki Anna Czyrek.

Do sytuacji odniósł się także sekretariat szkoły podstawowej w Ostrowsku

– Rodzice mieli już dość tej zdalnej nauki. Byli na skraju wytrzymałości. Łącza internetowe się rwały, dzieciaki miały coraz większe zaległości. Umówili się, ruszyli szturmem na szkołę i złożyli nam takie oświadczenia. My ich nie sprawdzamy, bo to oni biorą odpowiedzialność za to, co podpisują. A że podpisała większość rodziców z klas IV–VIII, to mamy je teraz prawie wszystkie w szkole.

Jak podaje gazeta.pl, do krakowskiego Kuratorium Oświaty z prośbą o komentarz zgłosił się portal edziecko.pl:

– Dyrektorzy szkół organizując zajęcia dla uczniów klas wyższych niż I-III realizują obowiązek wynikający z §2 ust.3f pkt 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z dnia 12 sierpnia 2020 roku (Dz.U. z 2020 r. poz.1389). W myśl powołanych przepisów wszędzie, gdzie rodzice zgłoszą dyrektorowi, że dziecko nie ma warunków do nauki zdalnej dyrektor umożliwia naukę na terenie szkoły. Kuratorium Oświaty w Krakowie posiada dane ze szkół, gdzie na terenie budynków szkolnych uczą się większe grupy uczniów. Według informacji posiadanych przez Kuratorium na dzień 22.01.2021 na godzinę 9.30 jest to osiem szkół w Małopolsce. Pragnę jednak zaznaczyć, że tam, gdzie są to sytuacje jednostkowe danych nie mamy

– oświadczyła Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty.

Jak informuje portal se.pl, z wnioskiem o powrót starszych uczniów do nauki w trybie stacjonarnych wystąpili również rodzice w Zakopanem, jednak w tym przypadku dyrektorzy odrzucili ich podania.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: gazeta.pl
Fot.: Photo by CDC on Unsplash

Podhale

Podhale - najnowsze informacje