środa, 16 marca 2022 14:35

Chwile grozy w Tatrach. Taternik w czasie upadku z Mnicha złamał obie nogi

Autor Katarzyna Jamróz
Chwile grozy w Tatrach. Taternik w czasie upadku z Mnicha złamał obie nogi

Jak poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w poniedziałek (14 marca) doszło do groźnego wypadku na zboczach Mnicha.

Około godziny 10, do centrali TOPR wpłynęło zgłoszenie od taterników, którzy wspinali się na drodze Rysa Strzelskiego na Progu Mnichowym. Partner dzwoniącego odpadł w kluczowym miejscu drugiego wyciągu i wyrywając po drodze przeloty spadł kilkadziesiąt metrów, prawie do podstaw ściany. Na miejsce został wysłany śmigłowiec z ratownikami, którzy po dotarciu na miejsce zdarzenia stwierdzili, że poszkodowany ma złamane obie nogi. Taternik został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.

Ratownicy TOPR uratowali życie mężczyźnie z zawałem serca

Tego samego dnia, po godzinie 14 ratownicy TOPR, którzy pełnili dyżur na Kotelnicy Białczańskiej poprosili centralę o zadysponowanie śmigłowca do pacjenta, który skarżył się na ból w klatce piersiowej i duszności.

– W trakcie dolotu śmigłowca na miejscu zostały podjęte czynności monitorujące oraz przygotowujące pacjenta do ewakuacji - tlenoterapia oraz przyklejono elektrody AED. W trakcie przyjmowania śmigłowca u pacjenta wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Dzięki nieustannemu monitorowaniu ratownicy przygotowani na taki rozwój wydarzeń, skutecznie przeprowadzili RKO, a pacjent po uruchomieniu akcji serca i odzyskaniu przytomności został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala, gdzie potwierdzono rozległy zawał serca. Znów możemy z dumą napisać, że łańcuch przeżycia zadziałał

– czytamy na profilu TOPR na Facebooku.

14.03.2022 - poważny wypadek taternicki oraz udana resuscytacja krążeniowo- oddechowa (RKO) ‼️ Wczoraj o godz.10 do...

Opublikowany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR Wtorek, 15 marca 2022

Fot.: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Facebook

Podhale

Podhale - najnowsze informacje