środa, 27 stycznia 2021 11:36

Ekodoradcy gminy Skawina zachęcają do wymiany pieca: „Tu chodzi o życie i zdrowie nas wszystkich”

Autor Aleksandra Tokarz
Ekodoradcy gminy Skawina zachęcają do wymiany pieca: „Tu chodzi o życie i zdrowie nas wszystkich”

Telefony, bezpośrednie wizyty u mieszkańców, spotkania w punktach konsultacyjnych i urzędzie. Ostatnie miesiące były bardzo pracowite dla ekodoradców gminy Skawina. W ciągu 7 miesięcy swojej działalności odbyli ponad 5 tysięcy rozmów z mieszkańcami. Wszystko po to, by jak najszybciej zachęcić ich do pozbycia się „kopciucha”.

Ekodoradcy to pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, którzy są odpowiedzialni za bezpośredni kontakt z mieszkańcami. To właśnie oni pełnią rolę “pośredników” między ludźmi, a przysługującymi im dofinansowaniami. 90% wynagrodzenia ekodoradców jest pokrywanych ze środków zewnętrznych. Dzięki nim mieszkańcy Skawiny każdego dnia mogą liczyć na fachową pomoc i doradztwo od pięciu ekspertów, których głównym celem jest udzielanie wsparcia w uzyskaniu dofinansowania do wymiany “kopciucha”, termomodernizacji budynku lub montażu odnawialnych źródeł energii.

Jest o co się starać, ponieważ programy pomocowe łączą się ze sobą. Przy poprawnie wypełnionych wnioskach mieszkańcy mogą otrzymać nawet 90 procent zwrotu kosztów przy wymianie nieekologicznego pieca. Żeby ułatwić zdobycie tak dużego dofinansowania, potrzebny jest ekodoradca, który pomoże wypełnić całą dokumentację w taki sposób, by mieszkańcy uzyskali jak największe wsparcie.

Czekała na odkrycie aż do tej pory. Trwa walka o Małą Puszczę Kleszczowską
Kleszczów – wioska położona niecałe 15 kilometrów od Krakowa. Ze wszystkich stron otoczona lasami. Z wielu miejsc podziwiać można rozległe panoramy, łącznie z Babią Górą i masywem Tatr. W ostatnich latach mieszkańców zaniepokoiła jednak intensywna wycinka drzew z ich ulubionych lasów. Rozpoczęła się…

Ponad 5000 indywidualnych rozmów o dofinansowaniach i ochronie powietrza

Ekodoradcy rozpoczęli pracę w czerwcu 2020 roku. W ciągu 7 miesięcy odbyli 5100 rozmów z mieszkańcami, czyli średnio 720 miesięcznie. Spotkania odbywały się między innymi w trakcie kontroli domowych kotłowni. Rozmowa z mieszkańcem w trakcie sprawdzania palenisk jest szczególnie cenna. Kontrole mają charakter edukacyjny i pozwalają na bezpośrednie spotkanie z osobą, która dotychczas nie była zainteresowana pozbyciem się “kopcącego problemu”. W czasie, gdy straż miejska pobiera próbkę popiołu, ekodoradca wyjaśnia, dlaczego warto skorzystać z dofinansowania, jakie kwoty przysługują danemu mieszkańcowi oraz deklaruje chęć pomocy i poprowadzenia go przez cały proces pozyskiwania dotacji. Dzięki temu informacje o walce o czyste powietrze docierają w Skawinie nawet do osób, które nie śledzą informacji w internecie, nie odbierają telefonów oraz nie czytają ogłoszeń.

Ekodoradcy oprócz pracy w terenie kontaktują się z mieszkańcami drogą telefoniczną. W trakcie lockdownu była to szczególnie cenna forma komunikacji. Mimo obostrzeń ekodoradcy wciąż pozostawali w stałym kontakcie z mieszkańcami, przedstawiali im możliwe rozwiązania i pomagali w pozyskiwaniu dofinansowań.

Częste i regularne kontakty z mieszkańcami przynoszą efekty. Dzięki zaangażowaniu ekodoradców w ciągu siedmiu miesięcy na wymianę “kopciuchów”, termomodernizację budynków oraz montaż odnawialnych źródeł energii przeznaczono blisko 4 mln zł.

Tragiczny wypadek w Dąbrowie Szlacheckiej. Nie żyje jedna osoba, czworo dzieci w szpitalu
Jedna osoba zginęła, a czworo dzieci zostało rannych. To bilans tragicznego w skutkach zdarzenia, do którego doszło w poniedziałek po południu pod Krakowem. Wypadek miał miejsce kilka minut po godzinie 16. Ze wstępnych ustaleń Policji wynika, że na drodze powiatowej nr 2181K w Dąbrowie Szlacheckiej…

- Tu chodzi o życie i zdrowie nas wszystkich. Choć straciliśmy pozycję jednej z najbardziej zanieczyszczonych gmin, to przed nami jeszcze daleka droga. Nie spoczywamy na laurach i stale szukamy nowych sposobów, by dofinansowania trafiły do jak największej liczby mieszkańców – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Blisko mieszkańców

Każdy zainteresowany może skontaktować się z ekodoradcą i uzyskać fachową pomoc oraz wsparcie. Specjalista chętnie odpowie na wszystkie pytania, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, to przyjedzie bezpośrednio do zainteresowanego i sprawdzi na miejscu, jakie działania należy podjąć, by zmniejszyć emisję zanieczyszczeń z konkretnego budynku.

inf./fot UMiG Skawina

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka