wtorek, 13 sierpień 2019 09:19

Chrzanów : Historia we wspomnieniach cz.12: Libiąscy weterani

89 lat temu chrzanowski fotograf Stanisław Łojek z okazji 12-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uwiecznił na fotografii członków libiąskiego oddziału Powiatowego Stowarzyszenia Byłych Wojskowych (Weteranów). Wspólne zdjęcie zostało zrobione przed „Restauracją u Nowaka”.

Po wykonaniu fotografii, kombatanci pod rozwiniętym sztandarem, w asyście setki libiążan i orkiestry dętej, przemaszerowali na Mszę Świętą do kościoła. Zaraz po nabożeństwie zostali zaproszeni do restauracji na obiad. Wieczorem natomiast pojawili się na zabawie tanecznej, na którą przyszło także wielu mieszkańców.

Wśród najaktywniejszych członków Stowarzyszenia Byłych Wojskowych byli panowie: Nowak, Fajferek i Łaciak, którzy pochodzili z Zaolzia, a w Libiążu w połowie lat dwudziestych wybudowali sobie domy.

„Restauracja u Nowaka” była częstym miejscem spotkań kombatantów, którzy przy dobrym jedzeniu i nalewkach wspominali bitwy, w których niegdyś brali udział. Los rzucił ich bowiem na różne fronty I wojny światowej, bili się także w obronie Lwowa i Zaolzia.

Po latach, w starym albumie zachowała się fotografia, a w pamięci starszych wiekiem libiążan - nazwiska niektórych weteranów. Wśród tych zapamiętanych są: Adam Cieślikowski, Władysław Onyszkiewicz, Jakub Fajferek, Józef Nowak, Andrzej Harat, Stanisław Matlak, Chodorowscy, Franciszek Majka, Łaciak, Wróbel, Klimczak, Bolesław Charzewski, Jan Jakubik i Franciszek Waligóra.

 Wiesław Koneczny

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.