poniedziałek, 11 marca 2024 08:41

Powiedziała "Nie" dr. Mengele i odebrała w obozie ponad 3 tys. porodów. Dziś 50. rocznica śmierci położnej z Auschwitz

Autor Mirosław Haładyj
Powiedziała "Nie" dr. Mengele i odebrała w obozie ponad 3 tys. porodów. Dziś 50. rocznica śmierci położnej z Auschwitz

– Mimo tych strasznych warunków, żadna z kobiet nie miała gorączki popołogowej, żadna też nie zmarła podczas porodu, żadna nie mała powikłań. Wszystkie dzieci rodziły się do życia. Były maleńkie i wynędzniałe z głodu, ale mogły żyć. Te raporty powodowały niebywałą agresję Mengelego. On nie mógł tego zrozumieć. Krzyczał, że w najdoskonalszych klinikach niemieckich nie było takich wyników, jak tutaj – mówi w rozmowie z Głosem24 Maria Stachurska, reżyserka filmu "Położna" i dodaje: – Nie wiedział, co Stanisława robiła, że tak się działo.

O Stanisławie Leszczyńskiej nie każdy słyszał. Urodziła się w 1896 r. w Łodzi i to właśnie z tym miastem było związane całe jej życie. To tam poznała swojego przyszłego męża, wzięła ślub, urodziła i wychowywała dzieci. Tam też umarła. Całe jej życie było związane z Bałutami, gdzie pracowała też jako położna. Całe, poza niemal dwoma latami spędzonymi w obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau.

Położna z Poznania odebrała ponad 3 tysiące porodów w obozie koncentracyjnym, a żadne dziecko, które przyjmowała na świat, nie umarło. Losy heroicznej akuszerki, która sama nie czuła się bohaterką, choć w imię własnych przekonań sprzeciwiła się nawet doktorowi Mengele, przybliża film dokumentalny pt. „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej.

Stworzenie obrazu opowiadającego o życiu legendarnej położnej z Auschwitz było wypełnieniem swoistego testamentu przez Marię Stachurską, która prywatnie jest krewną Leszczyńskiej. – Moje pierwsze wspomnienie cioci jest bardzo ciepłe, natomiast już jako dorastająca dziewczyna postrzegałam ją raczej, jako osobę wzbudzającą respekt. Przynajmniej dzisiaj tak to mogę nazwać – mówi w rozmowie z Głosem24 Maria Stachurska i podkreśla, że do stworzenia dokumentu zainspirowali ją wujowie, którzy opowiadali jej o losach swojej matki.

– Stanisława w obozie przyjęła ponad 3 000 porodów, żadnego dziecka nie straciła. Sama nie lubiła opowiadać o latach spędzonych w obozie. Głęboka miłość do Boga i ludzi była motorem jej działania. Z niej czerpała siłę, a wierność powołaniu sprawiła, że jej postawa była niezłomna przez całe jej życie – podkreśla reżyserka dokumentu.

Ze wspomnień rodziny i ocalałych wyłania się postać kobiety, która mimo przeciwności nie zmienia swoich przekonań i w obozowej rzeczywistości tworzy więźniarkom namiastkę szpitala oraz bezpieczeństwa. Za heroiczne dokonania jej nazwisko, jako jednej z czterech najwybitniejszych Polek ostatniego tysiąclecia, umieszczono na Kielichu Życia i Przemiany Narodu na Jasnej Górze.

„Położna” nie jest pierwszym filmem dokumentalnym w dorobku Marii Stachurskiej. Dotychczas reżyserka zajmowała się także pisaniem scenariuszy i tworzeniem krótkometrażowych filmów oraz słuchowisk radiowych. Do produkcji dokumentu o swojej krewnej zaprosiła nie tylko rodzinę, ale także dorosłe już dzieci urodzone w obozie, które uratowała Leszczyńska.

O pracach nad filmem "Położna" i postaci Stanisławy Leszczyńskiej opowiada w rozmowie z Głosem24 Maria Stachurska.

Maria Stachurska/ Fot.: archiwum prywatne

Pani Mario, postać Stanisławy Leszczyńskiej wzbudza coraz większe zainteresowanie. Czy może nam Pani po krótce przybliżyć jej historię?

– Stanisław Leszczyńska urodziła się w 1896 r. w Łodzi i całe jej życie było związane z tym miastem. Tam przystępowała do sakramentów, poznała swojego męża, wzięła ślub, urodziła i wychowywała dzieci. Tam też umarła. Całe jej życie było związane z Bałutami, gdzie też pracowała jako położna, poza niecałymi dwoma latami spędzonymi w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz-Birkenau.

W 1943 r. Stanisława wraz z rodziną zostaje aresztowana i umieszczona w niemieckim obozie w Oświęcimiu. Gdy znalazła się w Birkenau, postanowiła również w tym miejscu nieść pomoc, opiekując się kobietami ciężarnymi. Krokiem ku temu było sprzeciwienie się doktorowi Mengele, który wszystkie dzieci urodzone w obozie uznawał za martwe. Stanisława jasno powiedziała „nie” takiemu postępowaniu. Był to krok heroiczny i mógł ją kosztować życie.

– Tak, z tym że w momencie, kiedy dostała się z córką do obozu, pracowała najpierw przy wywozie gliny taczkami. Pewnego dnia dowiedziała się, że rozchorowała się niemiecka pielęgniarka, schwester Klara, obozowa położna. Wtedy zdobyła się na odwagę i w czasie swojej pracy zastąpiła drogę jakiemuś Niemcowi z dowództwa. Nie wiem, czy był to sam Mengele, czy jakiś inny lagerarzt (obozowy lekarz). Po zatrzymaniu go, powiedziała biegle po niemiecku, że jest położną. Prawdopodobnie w pasiaku miała ukryty dokument, zaświadczenie o byciu położną, który mu pokazała. Mimo swojego zachowania – zatrzymanie, zastąpienie drogi przez więźnia było wielką zniewagą – nie została zabita i rzeczywiście dostała funkcję położnej. Odbierała porody, choć na niej samej również były wykonywane różne doświadczenia. Z tego, co pamiętam, miała wszczepiony dur plamisty i w pewnym momencie zachorowała. Gdy schwester Klara wróciła na sztubę, Leszczyńska wiedziała tylko jedno, że nie może się zdradzić, iż ma wysoką gorączkę, nie może się zdradzić, że jest chora, bo nie może wypaść ze sztuby. Miała wewnętrzne przekonanie, że musi zostać, chociażby po to, żeby pomagać, choćby schwester Klarze przynosić wodę. Przemęczyła się z wysoką gorączką, po czym schwester Klara została na dobre odsunięta od porodów i Leszczyńska przejęła jej funkcję.

Warto wspomnieć, że do maja 1943 r. wszystkie dzieci były topione przez niemiecką położną, o której wspominaliśmy.

– Tak, w maju 1943 r. do obozu trafił Mengele i trafiła tam też Leszczyńska. Stanisława została aresztowana w lutym, ale trzy miesiące (do maja) była przetrzymywana przez gestapo w więzieniu. Jej pojawienie się w obozie zbiegło się z decyzją władz, które postanowiły, że dzieci nieżydowskie mogą, szczególnie kiedy mają rysy aryjskie, przeżyć. Były one wynaradawiane albo wykorzystywane do różnych eksperymentów. Tak więc w obozie w dalszym ciągu był nakaz mordowania dzieci żydowskich, co odbywało się poprzez wyrzucanie ich do kubła, jak to więźniarki nazywały, z „scheissą” (nieczystościami), razem z łożyskiem. Temu właśnie sprzeciwiła się Leszczyńska. Powiedziała, że takiego rozkazu nigdy nie wykona, bo nie będzie zabijała niewiniątek. Największą jednak wściekłość wzbudzała w Mengelem, któremu była w obowiązku codziennie składać raport ze sztuby położniczej. Robiła to zawsze koło wieczora i okazywało się, że wśród pacjentek nie ma żadnej kobiety z gorączką popołogową, a w barakach panowały straszne warunki. Ciężarne rodziły na piecu, który może dwa razy w ziemie był rozpalany. Sztuba położnicza najpierw była w tym samym baraku z innymi więźniarkami. Później została oddzielona kotarą, ale porody odbywały się na oczach wszystkich. Stanisława miała do dyspozycji jedne małe nożyczki, jedną nerkę medyczną i dwa płatki ligniny – taki otrzymała przydział. Ale rzeczywiście, mimo tych strasznych warunków, żadna z kobiet nie miała gorączki popołogowej, żadna też nie zmarła podczas porodu, żadna nie mała powikłań. Wszystkie dzieci rodziły się do życia. Były maleńkie i wynędzniałe z głodu, ale mogły żyć. Te raporty powodowały niebywałą agresję Mengelego. On nie mógł tego zrozumieć. Krzyczał, że w najdoskonalszych klinikach niemieckich nie było takich wyników, jak tutaj. Nie wiedział, co Stanisława robiła, że tak się działo. Niektórzy podważają teorię, że odebrała trzy tysiące porodów, a ja jestem przekonana, że mogło być ich więcej. Codziennie składała raport, więc wiedziała, ile tych porodów było. Mogła to później łatwo obliczyć, biorąc pod uwagę liczbę dni, które spędziła w obozie. I myślę, że, będąc osobą niebywale skrupulatną, jeśli wskazała tę liczbę, to tak było.

Kadr z filmu "Położna"/ fot. Krzysztof Mordak, materiały prasowe

Po skończonym koszmarze Auschwitz Birkenau Stanisława Leszczyńska z ogromnym zaangażowaniem kontynuowała pracę położnej. Pacjentek miała tak dużo, że nieraz jej dyżury trwały nawet po 3 doby i to bez snu.

– Tak, to był fenomen, który jest wręcz niezrozumiały. Rzeczywiście, wykonując ten zawód, nie spała. Mało, z tego, co mówili mi wujkowie, ona nie odsypiała po 24-godzinnym dyżurze, tylko brała się za pracę w domu. Czekały na nią obowiązki matki i pani domu. Do końca życia była bardzo aktywna i nie odsypiała dyżurów.

Czy to prawda, że Stanisława zawarła „umowę” z Matką Bożą, że będzie się zajmować położnictwem, dopóki dzieci, które będzie przyjmowała na świat, nie będą umierały?

– Tak, opowiadała mi o tym pani, która słyszała rozmowę swojej mamy ze Stanisławą (przyjaźniły się). Po skończonych egzaminach w Warszawie, śpiesząc się do pociągu do Łodzi, weszła do kościoła sióstr wizytek i tam złożyła obietnicę Matce Najświętszej, że jeśli kiedykolwiek straci chociaż jedno dziecko, zaprzestanie wykonywania tego zawodu. Myślę, że w tym też była jakaś jej tajemnica, że do każdego porodu szła z modlitwą i z takim swoistym zawołaniem „Maryjo w jednym pantofelku, przybiegaj. SOS, pomocy”. Myślę, że miała „umowę” z Matką Najświętszą, bo dostawała tę pomoc i siłę, dzięki czemu wszystkie dzieci rodziły się bez większych problemów. Zresztą w książce opisuję przypadek z 1947 r., gdzie, według lekarza, dokonało się wskrzeszenie. To były czasy stalinowskie, lekarz był ateistą. Ocenił, że dziecko nie żyje, ale Leszczyńska walczyła o nie i doprowadziła do tego, że noworodek zapłakał. Widocznie miała jeszcze odbierać porody.

Jak to się stało, że postanowiła pani wyreżyserować film „Położna”?

– Tak naprawdę to nie ja postanowiłam. Zostałam też zobowiązana do tego. Poczułam, że to mój obowiązek. Wujkowie umierali, dostawałam w spadku po nich wszystkie zapiski i pamiątki związane ze Stanisławą. Mówiono mi wtedy, że będę wiedziała, co z nimi zrobić. Ostatni wujek, który umarł lata temu, Stanisław Leszczyński, najwięcej mi o niej opowiedział. Ja nagrałam te wywiady i wtedy usłyszałam, że mam obowiązek to zrobić.

Czego można się uczyć od Stanisławy Leszczyńskiej? Co panią w niej inspiruje?

– Chyba to, co dzisiaj jest mało modne. Ostatnio spotykam się z takim stwierdzeniem: „żeby pomóc bliźniemu i go kochać, należy najpierw nauczyć się kochać siebie”. Słysząc coś takiego, pojawia się we mnie refleksja: czy Leszczyńska kierowałaby się czymś takim w Birkenau? Nie, nie przypuszczam. Wtedy pomaganie było rzeczą naturalną. Człowiek nie zastanawiał się nad tym, czy kocha siebie. Szedł do bliźniego z pomocą. Takie było kiedyś wychowanie. Teraz jest nastawienie na konsumpcję i siebie, na budowanie swojego szczęścia, własnej realizacji. Panuje przekonanie, że dopiero potem będzie można pomóc innym. Nie wierzę w to. Leszczyńska całe życie poświęciła Bogu, rodzinie i bliźniemu. Zawsze spieszyła z pomocą i nie patrzyła na to, czy jest wyspana, zdrowa lub czy ma do wykonania obowiązki względem siebie. Nie, ona na to nie patrzyła. Ona biegła do drugiego człowieka. Myślę, że to jest coś takiego, co dzisiaj warto byłoby sobie przypomnieć. Coś, co jest wpisane w życie każdego człowieka. Obecne pokolenie gdzieś to wypiera. Jest nacisk na dążenie do samorealizacji, samodoskonalenia, do kochania wpierw siebie, do bycia szczęśliwym. Myślę, że to może prowadzić do błędnych rozwiązań, bo, patrząc na całe życie Leszczyńskiej, pisząc jej biografię, musiałam zrozumieć zasady wychowania jej rodziców. Wiem, że jej postawa wynikała właśnie z wpajanych w domu przez rodziców zasad i dokonywania wyborów w oparciu o nie, z modlitwy a także z życia Ewangelią. Dlatego, będąc w obozie, mogła dokonać tego, czego dokonała. Widać to było w jej stosunku do własnych osiągnieć. Stanisława była przekonana, że wykonała swój obowiązek. Wynikało to z tego, że całe życie konsekwentnie, już jako mała dziewczynka, wymagała od siebie. Realizowała różne zadania, które się przed nią pojawiały. Była posłuszna rodzicom i pomagała im. To kształtowało jej charakter i osobowość. Gorliwa modlitwa i zaufanie Bogu wpływały na jej osobowość. Dlatego w tym momencie, kiedy stanęła w sytuacji zagrożenia życia, bo rzeczywiście w obozie za odmowę wykonania rozkazu groziła jej kara śmierci, ona nie miała takiego dylematu. Nie traktowała tego w kategoriach bohaterstwa. Wykonywała to, co do niej należało. Jej działanie było konsekwencją całego jej życia. Każdy dokonuje wyborów i w zależności od tego, co wybiera, tak jest kształtowany, tak toczy się jego życie. Ona, jak widać, dokonywała zawsze słusznych wyborów. Była taka sytuacja po wojnie, kiedy pojawili się u niej przedstawiciele ministerstwa z orderami, by je wręczyć i uhonorować ją. Stanisława była zażenowana i powiedziała: „Ja nic takiego nie wykonałam. To był mój obowiązek. Nic więcej”.

Kadr z filmu "Położna"/ fot. Krzysztof Mordak, materiały prasowe

Jak wyglądały prace nad filmem „Położna”?

– Na początku zaczęłam realizować film we własnym zakresie. Prosiłam kolegów operatorów, żeby pojechali ze mną, gdy znalazłam jakąś osobę, która znała Stanisławę, by nagrać wywiad. I tak się to toczyło. W pewnym momencie jeden z kolegów zapytał: „Dlaczego nie złożysz scenariusza do PISF-u i nie zrobisz tego filmu tak, jak się należy?”. Wtedy się odważyłam. Złożyłam scenariusz i ku mojemu wielkiemu szczęściu i radości został przyjęty jednogłośnie. To było dla mnie bardzo wzruszające. Film został skierowany do produkcji przez PISF. Zdjęcia ruszyły, jednak nie obyło się bez problemów, ponieważ nagrania były z osobami starszymi, które mieszkają w różnych miejscach w Polsce. Zdjęcia były fabularyzowane i stwierdziłam, że nie będę się rozdrabniała nad opowieściami wielu osób, tylko o Stanisławie opowie jej wnuczka, która w tym czasie towarzyszyła ludziom w momencie śmieci, podczas gdy jej babcia na największym cmentarzysku świata odbierała młode życie. Dla mnie to było klamrą, dlatego wybrałam ją, by przeprowadziła widzów przez film, opowiadając o swojej babci, która ją wychowywała (córka Stanisławy do końca życia miała różne problemy związane z poobozową traumą).

"Położna"

Producentem filmu jest SQUARE film studio. Film powstał dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Telewizji Polskiej, EC1 Łódź – Miasto Kultury, firmy DI Factory i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zdjęcia zrealizował Paweł Sobczyk, związany z realizacją filmów dokumentalnych. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc, pięciokrotnie nagradzany za muzykę filmową na Festiwalach Polskich Filmów Fabularnych. Scenografię do zdjęć fabularyzowanych stworzył Piotr Stachurski, który był także drugim reżyserem. Fragmenty listów czytała m.in. Danuta Stenka, a opieką artystyczną film objął Jacek Bławut.

Fot.: materiały prasowe SQUARE film studio sp. z o.o., autor: Krzysztof Mordak
Fot.: Autor nieznany - archidiecezja.lodz.pl, Domena publiczna

Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka